Alienista

Alienista Obálka knihy Alienista
kryminał, dramat, thriller
Netflix, TNT
2018
serial (10 odcinków)
James Hawes, Jakob Verbruggen
Daniel Brühl, Luke Evans, Dakota Fanning
Paramount Television

Akcja serialu rozgrywa się w 1896 roku w Nowym Jorku. Skupia się na komisarzu Theodorze Roosevelcie, którzy szuka seryjnego mordercy nieletnich męskich prostytutek. W dochodzeniu bierze udział Sara Howard, sekretarka komisarza, pierwsza kobieta pracująca w nowojorskiej policji oraz doktor Laszlo Kreizler specjalizujący się w raczkującej jeszcze wówczas psychiatrii. Pomaga im też ilustrator nowojorskiej gazety John Moore.

Życie pionierów nie jest lekkie. W serialu „Alienista” widzimy to wyraźnie. Sara Howard, bardzo inteligentna i przedsiębiorcza kobieta, jest pierwszą osobą płci żeńskiej zatrudnioną w nowojorskiej policji. Jako sekretarka komisarza Roosevelta musi się mierzyć na co dzień z lekceważeniem, docinkami, a także z obraźliwymi uwagami policjantów. Tak naprawdę nowojorska policja w końcu XIX wieku to tylko jeszcze jedna banda chcąca rządzić miastem. Zespół komisarza Roosevelta natrafia na sporo przeszkód, chcąc rozwikłać sprawę zagadkowych morderstw o rytualnym charakterze.

Najbardziej usatysfakcjonowani tematyką serialu będą zapewne ci, którym wcześniej spodobał się serial Mindhunter. Jednym z wątków „Alienisty” są bowiem początki stosowania w policji nowoczesnych metod śledczych, które jak wszystkie nowości, są początkowo lekceważone i niedoceniane. Doktor Laszlo Kreizler, który do znalezienia potwornego mordercy chce wykorzystać nowoczesne metody naukowe, rozwijającej się właśnie psychiatrii, też musi się zmierzyć z problemami.

Niewątpliwie dużą zaletą serialu jest pokazanie Nowego Jorku w ostatnich latach XIX wieku, u progu zmian, które nieuchronnie nadchodzą. To z jednej strony jest rewolucja techniczna – bohaterowie korzystają już z wynalazku Grahama Bella, czyli telefonu, pojawiają się też w filmie pierwsze żarówki Edisona. Doktor słucha muzyki z fonografu tego samego wynalazcy. Z drugiej strony pojawia się rewolucja w nauce i metodach śledczych.

Nowy Jork z epoki fin de siècle jest piękny, klimatyczny, ale też odrażający i straszny. Oprócz kryminalnej opowieści widz dostaje też kawałek historii, która daleka jest od cukierkowej wersji amerykańskiego raju.

Oceń recenzowany tytuł:
8.50 avg. rating (84% score) - 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code