Fauda

Fauda Obálka knihy Fauda
Lior Raz Avi Issacharoff
kryminał, thriller psychologiczny
Netflix
2016, 2018
serial (24 odcinki)
Assaf Bernstein (1 sezon), Rotem Shamir (2 sezon)
Lior Raz, Hisham Sulliman, Shadi Ma'ari, Laëtitia Eïdo, Tsahi Ha-Levi, Yuval Segal, Neta Gerti, Tomer Kapon, Itzik Cohen, Rona-Li Shimon

Akcja serialu toczy się we współczesnym Izraelu i w Palestynie na tle konfliktu izraelsko-palestyńskiego. W trakcie przesłuchania palestyńskiego członka Hamasu kapitan izraelskich służb specjalnych odkrywa, że Abu Ahmed, zwany też Panterą, terrorysta uznany za zabitego, żyje i szykuje zamach. Aby ostatecznie zlikwidować Abu Ahmeda, służby ściągają do pracy byłego agenta Doron Kavilio, odpowiedzialnego za nieudaną akcję przeciwko terroryście. Otrzymuje zadanie przeniknięcia do środowiska Hamasu i zabicie Pantery. [Wikipedia]

Niewiele jest seriali, które w niebanalny sposób, z zachowaniem dystansu i jednocześnie z dramatyzmem, mówiłyby o współcześnie dziejących się wydarzeniach, o problemach, które są żywe, trudne i bolesne dla wielu ludzi. Fikcja, ale realistyczna. To właśnie serial Fauda.

Ludzie w Europie już dawno stracili zainteresowanie i jednocześnie wiedzę o tym, co dzieje się w Izraelu i Palestynie. A tam wciąż tkwi zarzewie, które w każdej chwili może rozpalić się w nową i wyniszczającą wojnę. Z drugiej strony ta wojna w ograniczonym wymiarze wciąż trwa. Od chwili powstania państwa Izrael do dnia dzisiejszego. Może zatem warto zobaczyć ten serial i zastanowić się nad tym co przynosi wojna i nienawiść. Może to szczególnie istotne dziś, gdy na naszym kontynencie do głosu dochodzą siły, które z chęcią zniszczyłyby trwający w Europie pokój.

Fauda, czyli chaos. Nienawiść i kolejne pokolenia z powinnością zemsty. To zaczyn terroryzmu, który jest wiodącą ideą palestyńskich bojowników, a z drugiej strony izraelskie służby specjalne walczące bez oglądania się na straty. Wszyscy mają wrażenie, że wybierają mniejsze zło. Jednak w tej walce nie ma miejsca na niuanse, na wahania, chodzi o to, by zabić wroga. Z tej wojny rodzi się tylko chaos.

Oceń recenzowany tytuł:
8.00 avg. rating (81% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code