Kto czyta, nie błądzi.

Ostateczna operacja

Ostateczna operacja Obálka knihy Ostateczna operacja
Matthew Orton
Netflix
2018
film
Chris Weitz
Oscar Isaac, Ben Kingsley, Mélanie Laurent
MGM

Historyczny thriller reżysera Chrisa Weitza opiera się na opowieści o tym, jak grupa izraelskich tajnych agentów aresztowała znanego oficera SS Adolfa Eichmanna - człowieka, który wymyślił "ostateczne rozwiązanie" - w Argentynie. Oscar Isaac gra legendarnego agenta Mossadu Petera Malkina, a Ben Kingsley gra jego Adolfa Eichmanna, hitlerowskiego arcyzbrodniarza. Po wytropieniu Eichmanna w Buenos Aires, Malkin i jego ludzie schwytali go i przywieźli do Izraela na historyczną ośmiomiesięczną rozprawę.

To nie jest pierwszy film o Eichmannie. Nie jest też to pierwszy film o agentach izraelskiego Mossadu. Netflix przedstawia nam dziś w 2018 roku – blisko sześćdziesiąt lat po wydarzeniach – kolejną wersję porwania Adolfa Eichmanna z Argentyny w filmie Ostateczna operacja. Hitlerowski zbrodniarz dostał się po wojnie do Ameryki Południowej. Dość długo spokojnie żył, pracując w lokalnej argentyńskiej montowni Mercedesa. Do odkrycia miejsca jego pobytu doszło przypadkiem. Warto wiedzieć, że Eichmann był najważniejszy w hierarchii zbrodniarzy, których nie udało się osądzić w Norymberdze.

Ten film nie skupia się w jakiś szczególny sposób na sensacyjno-szpiegowskiej stronie tej operacji. Pokazuje raczej przygotowania do niej oraz przebieg od strony organizacyjnej. Chcąc nadać bardziej „ludzki” wymiar głównej postaci Petera Malkina, twórcy filmu wprowadzili fikcyjną postać związanej z nim lekarki, która naprawdę nie brała udziału w tej akcji. Jednak to jedno z niewielu odstępstw od historycznych faktów. Ma to swoje konsekwencje. Film nie jest thrillerem, który przez cały czas trzyma w napięciu. Głównym elementem staje się rozgrywka psychologiczna pomiędzy agentem, a zbrodniarzem, mistrzem manipulacji. Kreacja Bena Kingsleya jest doskonała.

Innym aspektem filmu jest pokazanie atmosfery początku lat 60 w Argentynie. Chociaż to w okresie prezydentury Perona Argentyna przyjęła nawet kilkadziesiąt tysięcy faszystów z Niemiec i umożliwiła im ukrycie się przed sprawiedliwością, to ideologia nazistowska znalazła swych popleczników znacznie później, gdy w polityce argentyńskiej nastąpił okres niepokojów. Pokazanie rosnących nastrojów nazistowskich w filmie, jest dziś przestrogą. Ruchy nacjonalistyczne i rasistowskie rosną w siłę. Stają się elementem gry politycznej w wielu krajach. To musi niepokoić, gdy przypomnimy sobie tragiczną historię ostatniej wojny światowej.

Print Friendly, PDF & Email