Kto czyta, nie błądzi.

13 powodów

13 powodów Obálka knihy 13 powodów
Jay Asher
powieść obyczajowa
Rebis
2017
książka, epub, mobi
272

Uczeń liceum Clay Jensen dostaje pocztą dziwną paczkę. Są w niej kasety magnetofonowe. Kto dziś w XXI wieku słucha jeszcze kaset? Okazuje się, że te kasety nagrała jego koleżanka, ktora kilkanaście dni wcześniej popełniła samobójstwo. Dlaczego? Tego dowiaduje się Clay z kaset. Powodów było trzynaście, a Clay był jednym z nich. Każda z osób, która coś zrobiła lub czegoś nie zrobiła dostaje te kasety po kolei. Książka w przejmujący sposób pokazuje, jak łatwo zniszczyć komuś życie. Na podstawie tej książki powstał znany serial telewizyjny.

Gdy Clay Jensen dostaje paczkę ze staromodnymi kasetami magnetofonowymi, na których kolejnych stronach widnieją numery od 1 do 13, nie zdaje sobie sprawy, że to całkowicie zmieni jego życie. Zaczyna słuchać na starym bomboxie ojca w garażu, ale szybko zdaje sobie sprawę, że musi mieć inne urządzenie, bo słuchanie kaset wiąże się też z odwiedzeniem kilku miejsc w mieście. Clay udaje się do swojego nieco oldskulowego kumpla Tony’ego i bierze od niego starego walkmana.

Kasety nagrała szkolna koleżanka Claya, Hannah Baker, która kilkanaście dni wcześniej popełniła samobójstwo. Oprócz kaset Clay ma jeszcze mapę najważniejszych punktów, które zaznaczyła Hannah. I tak rozpoczyna się długa całonocna wędrówka Claya po mieście, która mimowolnie przypomina nam słynną powieść Jamesa Joyce’a „Ulisses”. Tutaj Clay Jensen jest Telemachem, czyli Stefanem Dedalusem, a Tony – obserwujący kolegę – staje się mimowolnie odpowiednikiem Leopolda Blooma, czyli Odyseusza. Clay wzorem swego literackiego pierwowzoru wyrusza w długą i pełną emocji wędrówkę po mieście. Nawiązanie do słynnej powieści Joyce’a nie jest zabiegiem przypadkowym.

Czego dowie się Clay Jensen?

Hannah popełniła samobójstwo, doprowadzona do rozpaczy i beznadziei zachowaniami koleżanek i kolegów. Plotkami, insynuacjami, nękaniem i molestowaniem. Dlaczego kasety dotarły także co Claya? Nie może zrozumieć, bo wydaje mu się, że nic złego nie uczynił. Jednak nie uczynił też nic dobrego. Jeśli dzieje się zło, które widzimy i nic nie robimy, to godzimy się na nie, akceptujemy. I dlatego Clay również dostał kasety.

Nie można cofnąć czasu. Nie można przywrócić życia Hannah Baker. Ale można zmienić przyszłość, można zmienić siebie. Autor zostawia zostawia nas, nie oferując żadnego oczywistego zakończenia. Co zrobi Clay? Co zrobimy my sami? Czy też kiedyś będziemy wędrować ulicami miasta szukając sensu wydarzeń, których nie da się już cofnąć?

Print Friendly, PDF & Email