Kto czyta, nie błądzi.

Kołysanka

Kołysanka Obálka knihy Kołysanka
Chuck Palahniuk
fantastyka, kryminał, parodia
Niebieska Studnia
2012
książka, epub, mobi
288

Dziennikarz Carl Streator przygotowuje tekst o łóżeczkowej śmierci niemowląt. Bada miejsca wypadków i wypytuje o okoliczności tych rodzinnych tragedii tragedii. Dochodzi do wniosku, że winę ponosi wierszyk - rymowanka, która ma moc zabijania ludzi. Zaś druga bohaterka powieści Helen Boyle jest agentką nieruchomości i sprzedaje niemal wyłącznie domy, w których straszy.

Tyle jest książek do przeczytania, że nie sposób czasem ustrzec się przed luką poznawczą w jakimś zakresie. Powieść, która stałą się kanwą dla słynnego filmu „Fight club”, przyniosła też popularność jej autorowi. Chuck Palahniuk stał się kultowym pisarzem amerykańskim. Należałoby więc się postarać i przeczytać jakieś dzieło tego autora. Na podstawie kilku opinii wybrałem powieść „Kołysanka”.

Pisano, że łamie stereotypy i jest odkrywcza. Że ta książka to właściwie kwintesencja pisarstwa Pahlaniuka. Przeczytałem również, że ta powieść pozwoliła autorowi uwolnić się od traumy po śmierci ojca, który został zamordowany. Jednym słowem, należy ją przeczytać.

Powieść o Carlu Streatorze – dziennikarzu i agentce nieruchomości Helen Boyle, których połączyła rymowanka – kołysanka, która ma moc zabijania ludzi jest opowiadaniem jednowątkowym. Akcja toczy się tam liniowo od punktu początkowego do końcowego. Opisy rzeczywistości są umowne i uproszczone. Narracja zachwytu nie budzi. Miałem wrażenie, że to nie książka do czytania, ale scenariusz filmowy, z którego dopiero zgodna praca reżysera i aktorów stworzy pełnokrwistą opowieść.

Przeczytałem opinię, że ta powieść to również protest autora przeciw zjawisku McWorld (McŚwiat). To pojęcie na określenie konsumpcyjnego społeczeństwa, czasem mówi się również o makdonaldyzacji świata. Jeśli tak, to przypomina mi to raczej protest przeciw producentom burgerów za pomocą obżerania się burgerami. Uproszczona i schematyczna wizja świata ukazanego za pomocą uproszczonego języka nie przypadła mi do gustu. Pomysł „kołysanki” odkrywczy też nie jest. Wcześniej popularność zdobył horror „Krąg”, na podstawie powieści japońskiego pisarza, o kasecie wideo, której obejrzenie powoduje śmierć oglądającego. Nihil novi sub sole.

Print Friendly, PDF & Email