Kto czyta, nie błądzi.

Szczury Wrocławia · Szpital

Szczury Wrocławia. Szpital Obálka knihy Szczury Wrocławia. Szpital
Szczury Wrocławia
Robert J. Szmidt
fantastyka, horror
Insignis
2019
książka, epub, mobi
240

„Szczury Wrocławia. Szpital“ to kolejna powieść Roberta J. Szmidta – po „Chaosie” i „Kratach” – opowiadająca o krwawej apokalipsie zombie, która rozgrywa się w odciętym od świata i zmagającym się z epidemią czarnej ospy Wrocławiu. „Szpital” pozwala czytelnikowi spojrzeć na mrożące krew w żyłach wydarzenia z zupełnie innej perspektywy. [z noty wydawniczej]

„Szczury Wrocławia · Szpital” to trzecia część polskiej epopei Roberta J. Szmidta o zombie. Takiej książki jeszcze nie było w polskiej literaturze. Zdecydowanie warto sięgnąć po pierwsze dwa tomy powieści. Jednak, jeśli ktoś przeczyta ostatni z nich jako pierwszy, to nie popełni wielkiego błędu, ponieważ historia dzieje się równolegle. Wydarzenia w szpitalu psychiatrycznym są bowiem osobną akcją. Widzimy wydarzenia oczami długoletniego dozorcy kliniki oraz jej szefa, którzy wspólnie próbują opanować chaos i uratować personel oraz pacjentów.

Z opowieściami o zombie jest pewien problem. Niejako z założenia są to nigdy niekończące się historie. Bowiem jeśli zombie się już pojawią, to nigdy nie znikną. Przynajmniej tak wynika z książki Szmidta. Jego epopeja jest jak najbardziej realistyczna w opisach, choć oczywiście wiemy, że się nie zdarzyła. Akcja bowiem rozpoczyna się w roku 1963 roku w ogarniętym czarna ospą Wrocławiu.

„Szczury Wrocławia · Szpital” to znów bardzo dynamiczna akcja, błyskawicznie zmieniająca się sytuacja i realia. To jak reportaż lub raczej relacja na żywo z pola walki. Jednak nadal mamy problem, który zauważyłem w pierwszym tomie. Czytelnik ma trudność w znalezieniu postaci, które chciałby ewentualnie polubić, bo zanim to się stanie, one giną. Mimo wszystko warto książkę przeczytać. Wartka i wciągająca narracja nie pozwala spocząć ani na chwilę. Książkę czyta się jednym tchem.

Na koniec jeden smakowity szczegół, jednak bez odkrywania akcji. W szpitalu psychiatrycznym jest pacjent, który uważa, że odbył podróż w czasie. Został rzekomo przeniesiony z roku 2019. Czyżby to była jakaś wskazówka dla uważnych czytelników, jakie rozwiązanie wybierze autor?

Print Friendly, PDF & Email