Kto czyta, nie błądzi.

Utracona cześć Katarzyny Blum

Utracona cześć Katarzyny Blum Obálka knihy Utracona cześć Katarzyny Blum
Heinrich Böll
Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”
1976
książka
160

Akcja opowiadania Heinricha Bölla (lub może raczej mikropowieści) rozgrywa się w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. To był okres, gdy bunt młodych ludzi przybrał skrajną formę walki zbrojnej. Z jednej strony były to skrajnie lewicowe oddziały terrorystyczne, jak Frakcja Czerwonej Armii, często nazywana Grupą Baader-Meinhof. Wspierane były przez tajne służby bloku wschodniego, o czym wtedy nie wiedziano. Z drugiej strony były też organizacje neonazistowskie. Bohaterką jest młoda kobieta, którą bulwarowa prasa czyni kochanką i wspólniczką lewackiego rewolucjonisty.

Są książki ponadczasowe. Klasyczne. Nieważne ile lat upłynie od ich pierwszego wydania. „Utracona cześć Katarzyny Blum” należy do takich dzieł wielkiej literatury światowej. Paryski Le Monde zaliczył opowiadanie Bölla do stu najważniejszych dzieł XX wieku. Pomimo upływu czasu, zmieniającej się rzeczywistości, główna idea dzieła nadal jest aktualna, może nawet bardziej niż kiedykolwiek przedtem.

Katarzyna Blum poznaje na imprezie u znajomych Ludwiga Goettena, który wkrótce zostaje oskarżony o działalność rewolucyjną. Ponieważ dziennikarze brukowców dowiadują się o tej znajomości, zaczynają tropić Katarzynę. Oczywiście nie uczyniliby zbyt wiele, bez „przecieków” policyjnych. Bohaterka nie ma nic wspólnego z działalnością mężczyzny, z którym połączył ją romans. Nie miała też o niej żadnego pojęcia. Jednak dla dziennikarza bulwarówki nie stanowi to żadnego problemu. O niektóre fakty z życia bohaterki wypyta znajomych, inne zmyśli i z całości uczyni sensacyjną opowieść o narzeczonej terrorysty.

„Utracona cześć Katarzyny Blum” to przede wszystkim opowieść o niemoralnych, podłych manipulacjach mediów, które niszczą życie bohaterki, a skierowana przeciw niej nagonka bulwarowej prasy ostatecznie popycha ją do zbrodni. Nie sposób zapomnieć o współczesności, w której medialne szambo publikowane jest natychmiastowo i bez żadnej weryfikacji przez internetowe mutacje bulwarówek, a zdobycie przecieków, zdjęć, filmów staje się ambicją internetowych hien. Krótkotrwała sława jest nawet ważniejsza od potencjalnych zysków. Szkoda, że nie przeczytają tej książki medialne szakale, w tym politycy. Chociaż może i dobrze. Niektórzy mogliby ją potraktować jak instruktaż.

Print Friendly, PDF & Email