Kto czyta, nie błądzi.

Jak zawsze – z deszczu pod rynnę

Jak zawsze Obálka knihy Jak zawsze
Zygmunt Miłoszewski
fantastyka, political-fiction
W.A.B.
2017
książka, epub, mobi
480

Stare małżeństwo u kresu życia podczas swej małżeńskiej rocznicy nagle doświadcza zagadkowej przemiany. Gdy się budzą, są młodsi o kilkadziesiąt lat, a wraz z nimi cofnął się cały świat. Jednak to nie jest ta sama rzeczywistość, którą znali. Lata sześćdziesiąte, w których przyszło im żyć, jako znów młodym ludziom - ale z pamięcią tego, co przeżyli - są całkiem inne. Ta powieść to nie tylko sporo ciekawych spostrzeżeń obyczajowych, ale też ciekawe rozważania polityczne. Polska z powieści to alternatywna wersja historii po Drugiej Wojnie Światowej. Jaką rolę do odegrania mają w tamtej rzeczywistości Gierek lub Jaruzelski?

Powieść Miłoszewskiego nosi tytuł „Jak zawsze”, choć nic w tej opowieści nie jest jak zawsze. Ta powieść jest jak gorąca chrupiąca bułeczka. Smakowita, ale parzy. Ludwik, który ma ponad osiemdziesiąt lat i jego młodsza o kilka lat żona Grażyna postanawiają uczcić rocznicę swego ślubu seksem. On łyka viagrę, ona kupuje seksowną bieliznę. Wydawałoby się, że jest to idealny początek na komedię – trochę romantyczną z wieloma wspomnieniami, a trochę ironiczną z wieloma ciekawymi obserwacjami obyczajowymi.

Jednak uwaga, by komuś ta bułeczka nie stanęła w gardle, jeśli się spodziewa lekkiej powieści do poduszki. Małżonkowie budzą się o kilkadziesiąt lat młodsi i radośnie oddają się igraszkom łóżkowym, aż nagle w szokujący sposób dowiadują się, że obudzili się w całkiem innej rzeczywistości. Przebudzenie jest więc przynajmniej niepokojące. W Warszawie, w której się budzą nie ma Pałacu Kultury i wiele rzeczy wygląda całkiem inaczej niż w latach sześćdziesiątych, które pamiętają. Ludwik i Grażyna będą musieli się zmierzyć z nową dla nich rzeczywistością, co nie będzie proste. Pamiętają poprzedni świat, ale nie pamiętają przeszłości w tym świecie. Będą się więc musieli wiele nauczyć.

Jaka jest ta alternatywna Polska, w której zdołaliśmy się po wojnie uwolnić spod dominacji Związku Radzieckiego i zawrzeć strategiczny sojusz z zachodem, a dokładniej z Francją? Czy wersja historii bez socjalizmu realnego jest lepsza? A jaką rolę do spełnienia mają znane nam z naszej historii postacie? Kim może być Gierek, a kim Jaruzelski? Jaki ustrój panuje w Polsce? Książka odpowiada na te pytania i nie da się uchylić rąbka tajemnicy, by nie zdradzić fabuły, która jest intrygująca. Jednak brak w opowiedzianej przez Miłoszewskiego historii optymizmu.

Co jest przyczyną polskich problemów? Czy to nieszczęsne położenie geopolityczne. Czy może nasz charakter narodowy? Co powoduje, że tłumy gotowe są słuchać politycznych szarlatanów i spychać kraj w przepaść? Gdy czytamy opowieść o tak innej od naszej, a jednak tak podobnej historii, wciąż kołacze się pytanie: Co z nami jest nie tak?

Print Friendly, PDF & Email