Zgadnij kto

Zgadnij kto Obálka knihy Zgadnij kto
Chris McGeorge
kryminał
Insignis
2018
książka, epub, mobi
416

Chris McGeorge to debiutant. Powieść "Zgadnij kto" jest jego pierwszym dziełem i pozwala się spodziewać, że z rąk tego autora otrzymamy jeszcze wiele interesujących kryminałów. Akcja powieści nieco przypomina konwencję modnych tzw. escape roomów. Główny bohater musi rozwikłać zagadkę kryminalną w ciągu trzech godzin. Jeśli mu się nie uda, wszystkie osoby w pokoju zginą.

Debiutancka powieść Chrisa McGeorge’a z przytupem zaistniała na kryminalnej scenie literackiej. W zasadzie pomimo modnej konwencji tzw. escape roomów można rzec, że to klasyczna powieść kryminalna. W tej konwencji zawsze mamy nieboszczyka, który nie zszedł z tego świata w sposób naturalny i grupę osób, które wszystkie podejrzane są o dokonanie morderstwa. Jak się okazuje w trakcje rozwoju fabuły, każda miała jakiś powód. Tak przebiegała akcja słynnego „Morderstwa w Orient Expressie”. Tak samo rozwijała się akcja w słynnej powieści Agaty Christie „Dziesięciu małych Murzynków”. Z książek współczesnych na myśl przychodzi mi „Pustułka” Katarzyny Bereniki Miszczuk lub Eksperyment Isola Åsy Avdic.

Choć cała akcja powieści rozgrywa się w ograniczonej i zamkniętej przestrzeni, powieść jest tak skonstruowana, że do końca trzyma w niepewności. Główną postacią jest Morgan Sheppard, którego błyskotliwa kariera telewizyjna zaczęła się od tego, że będąc uczniem, wskazał mordercę nauczyciela. Teraz Sheppard ma już dwadzieścia pięć lat więcej i prowadzi bardzo popularny program telewizyjny. W tym programie wciela się w detektywa rozwiązującego rozmaite zagadki. Od błahych po całkiem poważne.

Bohater budzi się w pokoju hotelowym wraz z kilkoma innymi osobami, których nie zna lub zna tylko ze słyszenia. Wkrótce okazuje się, że w łazience są zwłoki osoby, którą znają wszyscy zebrani w pokoju. Jedni darzyli tę postać szacunkiem, inni traktowali z niechęcią. Kto zabił? Jedna z osób w pokoju. Mówi o tym tajemniczy osobnik w masce konia, który pojawia się na ekranie telewizora. Morgan Sheppard ma tylko trzy godziny na rozwiązanie zagadki. Jeśli nie odgadnie, kto z zebranych jest zabójcą, wszyscy zginą. Jeśli mają z tego wyjść żywi, Sheppard musi nie tylko bardzo się skupić na analizie dostępnych mu faktów. Musi też odbyć podróż w przeszłość, o której już dawno zapomniał i o której bardzo nie chce pamiętać. Debiut zdecydowanie wart przeczytania.

Oceń recenzowany tytuł:
9.00 avg. rating (86% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code