Autorski przewodnik kulturalny

Krótka historia wciskania kitu

Prawda. Krótka historia wciskania kitu Obálka knihy Prawda. Krótka historia wciskania kitu
Tom Phillips
eseistyka
Albatros
2020
książka, epub, mobi
320

Żyjemy w wieku „postprawdy”. Prezydent Stanów Zjednoczonych nie zawraca sobie głowy prawdziwością swoich słów (rekord pobił dzięki szczególnie intensywnemu tsunami bredni, kiedy w ciągu 120 minut wygłosił 125 fałszywych stwierdzeń, czyli więcej niż jedno na minutę!). Płaskoziemcy i antyszczepionkowcy już nie wierzą ekspertom. Internet zmienił nasze codzienne życie w dezinformacyjne pole bitwy. [z noty wydawniczej]

„Prawda. Krótka historia wciskania kitu” to pełny tytuł książki Toma Phillipsa. Nie szukajcie tam odkrywczych informacji, które ściągną z waszych oczu zasłonę fałszu i pokażą wam prawdę. Właściwie każdy absolwent szkoły średniej powinien mieć tę wiedzę. I często ma, tylko nie zdaje sobie z tego sprawy. Autor wykonał dobrą robotę pokazując nam rzeczy, które jakoś tak mimochodem umykają nam zwykle.

Przez stulecia cena książki pozostawała względnie stabilna… i niebotyczna. Od czasów Gutenberga spadała w tempie około dwóch procent rocznie przez ponad sto lat.

Jedną z takich historii jest rozwój druku. Dziś zachłystując się światem jako globalną wioską oraz internetem, zapominamy o tym jaką ogromna rewolucją był wynalazek druku. Ale też możemy dowiedzieć się jak bardzo brzydko nasi przodkowie ten wynalazek potrafili wykorzystać. A jedną z ciekawostek jest to, że jednym z największych autorów fakenewsów w Ameryce był bardzo szanowany człowiek. Beniamin Franklin.

Niestety brednie, bzdury, kłamstwa i najbardziej groźne wciskanie kitu to część naszego świata od dawna. Autor słusznie zwraca uwagę na to, że jest różnica między kłamstwem, a wciskaniem kitu. Kłamstwo musi być ostrożne, ponieważ łatwo je zdemaskować.Kłamstwo musi umiejętnie posługiwać się odrobiną prawdy, by zamaskować fałsz. Aby oszukać odbiorcę, trzeba fałsz uprawdopodobnić.

Ale już wciskanie kitu omija prawdę z daleka. Jego siła polega właśnie na całkowitym omijaniu prawdy i bezczelnym twierdzeniu czegoś, co nigdy nie miało żadnych podstaw i sensu. Mistrzem w ostatnich latach okazał się opisywany w książce prezydent (na szczęście były) Donald Trump. Ale i nasi rządzący są mistrzami wciskania kitu. Choćby o tym jak wspaniale rząd walczy z pandemią, w jakiej cudownej kondycji jest polska gospodarka i jak wszyscy nam zazdroszczą. Krótka historia wciskania kitu, za parę lat nie będzie taka krótka.

Print Friendly, PDF & Email