Kto czyta, nie błądzi.

Nas dwoje – nastroje

Nas dwoje - nastroje Obálka knihy Nas dwoje - nastroje
Wiesława Bladoszewska
literatura obyczajowa
W paszczy sztuki
2023
książka
276

Inteligencja na wsi spędza czas inteligentnie. Dużo czyta, pije piwo, urządza jakieś ogniska (dla wąskiego kręgu, tylko swoich najlepszych znajomych) i sama sobą się zachwyca… jak to my się świetnie bawimy, jacy jesteśmy wspaniali, jak się razem trzymamy /…/
Ale tak naprawdę najlepiej zawsze idzie gadanie o bliźnich. Oni przecież są tacy niedoskonali, że aż miło. [fragment powieści]

„Nas dwoje – nastroje” to powieść, która już raz została wydana. Choć to nie jest cała prawda. Ukazała się ponad dziesięć lat wcześniej pod pseudonimem i zawierała tylko część zdarzeń i postaci. Był to literacki debiut i obecnie autorka postanowiła swe dzieło opracować na nowo i dodać elementy fabuły, które zmieniły debiut w dojrzałą powieść. To kameralna opowieść o prowincjonalnym życiu wiejskiej nauczycielki i jej rodziny. Fabuła obejmuje okres ponad trzydziestu lat. Gdy przeczytałem dawno temu pierwszą wersję książki, napisałem tak:

Zwyczajne życie zwykle wydaje nam się mało interesujące i pozbawione walorów literackich. Gdy pojawia się powieść ukazująca przeciętnego człowieka, to zaraz się okazuje, że autor każe mu uczestniczyć w niezwykłych wydarzeniach, które przecież nie przytrafiają się większości z nas.

Na szczęście w „Nas dwoje – nastroje” nie znajdziemy sensacyjnej akcji, choć fabuła obejmuje lata od schyłkowego PRL do czasów współczesnych. Młoda nauczycielka Wiktoria, wraz z mężem (również nauczycielem) rozpoczynają pracę w niewielkiej pomorskiej wsi. Poznajemy problemy mieszkaniowe młodego małżeństwa, zmaganie się z lokalnymi układami i koteriami i stopniowe budowanie tego, co zwykle zwiemy życiem rodzinnym.

Poprawiona i rozszerzona wersja książki rysuje znacznie dokładniej okoliczności, które towarzyszą bohaterce. Znalazło się miejsce na ciekawe spostrzeżenia dotyczące rodziców i teściów. Interesujące retrospekcje z czasu studiów, które czynią z Wiktorii postać bardziej wiarygodną i nie tak doskonałą, jak początkowo mogłoby się wydawać. Bohaterka i zarazem narratorka powieści ma dar wnikliwej obserwacji z pewną skłonnością do nieco złośliwej oceny. Choć jest to raczej złośliwość dobroduszna – bardziej jak u Makuszyńskiego, nie zaś jak u Gombrowicza.

Książka ukazała się w trybie self publishingu w niewielkim wydawnictwie „W paszczy sztuki”. Jeśli chcecie ją przeczytać, to tam właśnie należy zapukać. Link znajdziecie u góry w opisie książki, pod logiem firmy. Książka jest też dostępna w wersji elektronicznej, polecam szukać na upolujebooka.pl, link również znajdziecie powyżej.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarz do “Nas dwoje – nastroje”

Możliwość komentowania została wyłączona.