Kto czyta, nie błądzi.

Szalony Polak

Szalony Polak Obálka knihy Szalony Polak
Konrad Simonsen
Liselotte Hammer, Søren Hammer
kryminał, sensacja
Word Audio Publishing International
2023
epub, mobi

"Szalony Polak" to historia nie tylko kryminalna. Można rzec, że sprawca zamachu, w którym giną dzieci na wycieczkowym statku, przesuwa akcję w stronę powieści sensacyjnej i politycznej. Simonsen ma tym razem wyjątkowy problem i narazi się wielu wpływowym ludziom.

Nie. „Szalony Polak” nie jest powieścią o kryminaliście z Polski i w zasadzie z naszym krajem nie ma nic wspólnego. Owa tytułowa postać nie jest też głównym bohaterem kryminalnej intrygi, pojawia się zaledwie raz, choć jest ważna. Ta fabuła przesuwa ciężar akcji ze zwyczajnego kryminału w stronę powieści sensacyjno-politycznej. Istotną rolę mają wydarzenia sprzed lat, które rozgrywały się daleko poza Danią.

Akcja, jak zwykle, rozgrywa się w bardzo realnych i konkretnych miejscach, nie tylko w Kopenhadze, ale tym razem również na terenie dawnej Jugosławii. Gdy Konrad Simonsen prowadzi to śledztwo, musi spotkać się z przedstawicielem duńskich służb specjalnych, które nie specjalnie są skłonne do współpracy. Zwykle przy takich okazjach, jak to spotkanie w Cytadeli, znajdziemy jakiś komentarz dotyczący np. historii.

W Cytadeli więziono wielu prominentów, między innymi Johanna Struenseego, idealistę, który nieco za wcześnie zaczął szerzyć w Danii ideę liberalizmu, a do tego trochę za bardzo spoufalił się z duńską królową.

Ta polityczna i historyczna dygresja ma znaczenie, bo Simonsen chce wymierzyć sprawiedliwość sprawcom potwornego zamachu. Z kilku powodów bardzo mu zależy. Po pierwsze zostaje zabita młoda policjantka z jego wydziału. Wszystko wskazuje na to, że to ona była celem bezpośrednim. Ale ów „szalony Polak” dokonał zabójstwa masowego, bo w tym zamachu zginęło wiele dzieci płynących wycieczkowym statkiem po kopenhaskim porcie.

Nie ujawniając rozwiązania, mogę tylko zdradzić, że tym razem Simonsenowi pomagają lub przeszkadzają przedstawiciele duńskiego rządu, szefowie wojskowych służb specjalnych oraz Amerykanie. Źródło wydarzeń tkwi w czasach wojny w Jugosławii. Także i duńscy żołnierze brali udział w tzw. misji pokojowej. A zdarzyło się wiele rzeczy, o których żołnierze woleliby zapomnieć. Ich szefowie jeszcze bardziej.

Print Friendly, PDF & Email