Kto czyta, nie błądzi.

O recenzjach

Każdy, kto czyta recenzje, prędzej lub później zacznie zastanawiać się, jakie są kryteria oceny, które przyjęli recenzenci. Na naszej stronie mamy pięć gwiazdek, które recenzenci przyznają w sposób niezależny i samorządny, a także całkowicie subiektywny. Oznacza to, że twoja opinia po przeczytaniu książki, obejrzeniu filmu lub posłuchaniu płyty może być diametralnie inna. Ocena recenzenta jest wyłącznie pomocnicza. Ale warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne gwiazdki.

Jeśli gwiazdka jest tylko jedna, recenzent uznał, że szkoda czasu i pieniędzy na zapoznanie się z dziełem. Skoro sam już miał to nieszczęście, pragnie innych przed tym przestrzec.

Dwie gwiazdki oznaczają, że dla większości odbiorców przedmiot recenzji będzie kiepskim wyborem, Jest wiele ciekawszych książek, bardziej interesujących filmów lub lepszych muzycznie płyt.

Trzy gwiazdki oznaczają, że warto książkę przeczytać, jeśli masz dość wolnego czasu lub należysz do miłośników gatunku. To samo rzec można o filmie ocenionym trzema gwiazdkami. W przypadku muzyki zapowiada, że pewnie z chęcią posłuchasz, ale rzadko kiedy wrócisz do tych nagrań.

Cztery gwiazdki oznaczają, że recenzowany tytuł jest prawie doskonały. A prawie – jak wiadomo – czyni różnicę. Z recenzji dowiesz się, jakie niedoskonałości znalazł ktoś z recenzentów.

Pięć gwiazdek to tzw. „must read, „must see”, czyli absolutny ideał i rarytas wydawniczy. W przypadku muzyki, oznacza, że musisz koniecznie kupić płytę. Bo przecież nie będziesz słuchać kiepskiej jakości empetrójek.

Oprócz gwiazdek recenzenckich pod każdą recenzją są również gwiazdki czytelników. Oceń sam recenzowany tytuł, gdy już się z nim zapoznasz. Zobacz, jakie oceny zebrał dotychczas, to też może być wskazówką przy wybieraniu książek, płyt, filmów.

Print Friendly, PDF & Email