Kto czyta, nie błądzi.

Eric

Eric Obálka knihy Eric
Abi Morgan
dramat psychologiczny
Netflix
2024
miniserial
Lucy Forbes
Benedict Cumberbatch, Gaby Hoffmann, McKinley Belcher III, Dan Fogler, Ivan Morris Howe
Abi Morgan, Benedict Cumberbatch i inni

Lata osiemdziesiąte. Nowy Jork. Dziewięcioletni syn Vincenta, aktora lalkowego i autora popularnego programu w telewizji, znika. Nie wiadomo, czy chłopiec uciekł z domu, czy raczej został porwany. Szukają go rodzice i policja, a jednocześnie wychodzi na jaw cała masa niechcianych tajemnic.

Miniserial „Eric” obok brytyjskiego Reniferka jest najbardziej wkurzającym serialem tego roku. Podejrzewam, że gdyby nie świetna kreacja Benedicta Cumberbatcha, porzuciłbym oglądanie już po pierwszym odcinku. I zdecydowanie bym stracił. Warto wyłączyć niecierpliwość.

Vincent jest kandydatem na najgorszego z możliwych ojców. I nawet nie chodzi o to, że ma problemy psychiczne i jest alkoholikiem. Po prostu sam nie dojrzał. Symboliczna jest scena, gdy ściga się z dziewięcioletnim synem do domu i wygrywa. Nawet nie przyjdzie mu do głowy, że jego postępowanie jest infantylne. Gdy Edgar znika, nie wiemy, czy ktoś go porwał, czy uciekł z domu. Za to stopniowo na wierzch wychodzą sekrety kompletnie dysfunkcyjnej rodziny.

Eric, czyli niebieski futrzasty potwór, będzie kojarzył się widzom z ciasteczkowym potworem z innego serialu dla dzieci. Odniesienia do Hensona i jego Muppetów pojawiają się wielokrotnie. I chyba nie są przypadkowe, ani celowe, ale nieuniknione. Gdy potwór o niebieskim futrze pojawia się u boku Vincenta, wiemy, że bohater odpływa w głąb swych urojeń. Lub jest pijany. A mimo to jakaś część jego świadomości uporczywie szuka syna, nie wierząc w jego śmierć.

Wszyscy w tym filmie mają tajemnice. Vincent i jego żona, policjant, który szuka Edgara. Jest tym samym policjantem, który kiedyś zlekceważył zaginięcie innego dzieciaka. Bo tamten był czarnoskóry. Policjant też jest. Najwięcej tajemnic ma policja i władze miasta. Przy okazji tej rodzinnej historii dostajemy bowiem historię Nowego Jorku sprzed czterdziestu lat.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*