Kto czyta, nie błądzi.

W cieniu Babiej Góry

W cieniu Babiej Góry Obálka knihy W cieniu Babiej Góry
Baśka Zajda
Irena Małysa
kryminał
Mova
2021
książka, mobi, epub
376

Debiut pisarski Ireny Małysy. Akcja powieści rozwija się w dwóch liniach czasowych: podczas tajemniczej katastrofy samolotu w 1969 i współcześnie w 2019. Niektóre z postaci pojawiają się w obu liniach czasu, wspólne jest też miejsce: okolice Babiej Góry. Główna bohaterka Baśka Zajda jest policjantką.

„W cieniu Babiej Góry” jasno pokazuje, że na polskiej scenie literackiej w kategorii kryminału wiele się zmieniło ostatnio. I nie mam na myśli zamierzchłych czasów, gdy przeciętny czytelnik miał do wyboru Joe Alexa i Joannę Chmielewską. Zdetronizowani w pewnym sensie zostali koryfeusze literatury kryminalnej tacy, jak Katarzyna Bonda, czy rekordzista pisarski Remigiusz Mróz. Pojawił się Marek Stelar, Mieczysław Gorzka, Piotr Górski, czy Robert Małecki. Nie sposób na jednym wydechu wymienić wszystkich autorów.

Irena Małysa zadebiutowała w 2021 roku powieścią „W cieniu Babiej Góry” i od razu zasygnalizowała, że zależy jej na czymś więcej, niż tylko atrakcyjnej akcji kryminalnej. Już na początku wyjaśnia swoją koncepcję powieści. Na dodatek to nie intryga i suspens jest na pierwszym miejscu. Czytelnik może się domyślać, w jakim kierunku zmierza fabuła. Znacznie ważniejsze są bowiem postaci.

Co stało się po katastrofie samolotu AN-24 na zboczach Babiej Góry? Jakie związki z tamtymi wydarzeniami mają postacie współczesne. I czy ta dawna katastrofa ma coś wspólnego z tym, co się im przytrafia? Autorka prowadzi nas w kierunku rozwiązania prostą drogą, ale w końcu okazuje się, że nie wszystko jest takie oczywiste. W życiu zdarzają się przypadki. I chociaż wyglądają na fatum, to są tylko przypadkami. Zatem również detektyw musi brać je pod uwagę.

Postacie to mocna strona tej powieści. Nie tylko policjantka Baśka Zajda, ale także postacie drugoplanowe są wyraźnymi portretami ludzi, którzy jak to ludzie – są pełni sprzeczności, wahań i namiętności. Warto zwrócić uwagę na doskonałe zastosowanie góralskiej gwary w dialogach. To doskonały element budowania realizmu w świecie przedstawionym postaci. Debiutancka powieść Ireny Małysy jest też początkiem cyklu o przygodach policjantki, więc możemy być pewni dalszych emocji czytelniczych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*