Kto czyta, nie błądzi.

Więcej niż jedno życie

Więcej niż jedno życie Obálka knihy Więcej niż jedno życie
Baśka Zajda
Irena Małysa
kryminał
Mova
2022
książka, mobi, epub
424

Bohaterka powieści, policjantka Baśka Zajda angażuje się w organizację zbiórki pieniędzy dla ciężko chorego synka koleżanki. Na koniec jedzie do Krakowa, by odwiedzić chłopca w szpitalu. W Krakowie chce też spotkać się z dawnym współpracownikiem, z którym łaczyć ja zaczyna nie tylko praca w policji.

„Więcej niż jedno życie” to ekscytujący kryminał, którego akcję umieściła autorka w szpitalu. To nie tak częste miejsce akcji powieści kryminalnych. Z powodów fabularnych nawet dość trudne. Bohaterka przyjeżdża do Krakowa, by odwiedzić w szpitalu pediatrycznym synka koleżanki. Wcześniej organizowała zbiórkę internetową na zagraniczną operację, która jest bardzo kosztowna. Ma się też zobaczyć z Tomkiem, z którym współpracowała podczas poprzedniego śledztwa. Jednak nie zdaje sobie sprawy, że ten prywatny wyjazd dramatycznie zmieni jej życie.

Gdy Baśka Zajda jest w szpitalu dochodzi tam do wypadku. A jak się okazuje chwilę potem, do morderstwa. Znana lekarka zostaje wypchnięta przez okno. Brak świadków. Jednak wkrótce podejrzaną staje się matka śmiertelnie chorej dziewczynki, która miała z lekarką ostrą scysję. A to dopiero początek problemów. Policjantka, korzystając z tego, że w szpitalu jest anonimowa, pomaga krakowskiej policji. Poznaje chorego na nowotwór nastolatka, który przekazuje jej niepokojące informacje.

„Więcej niż jedno życie” to wielowątkowy kryminał, a nawet w drugiej części thriller. Świetny materiał na scenariusz filmu. Choć z drugiej strony widać coraz większe zainteresowanie autorki psychologicznymi aspektami zbrodni. Czasem prowadzi do niej nadmierna ambicja, a niekiedy wychowanie. Mówiąc o patologii, zwykle myślimy o rodzinach z marginesu społecznego, ta powieść jednak może zmienić naszą perspektywę. Szpital, w którym jest wiele terminalnie chorych dzieci, to miejsce samo w sobie dramatyczne. Tymczasem wydarzenia prowadzą nas w kierunku groźnym i niespodzianym. Bohaterowie zostają postawieni w sytuacji ostatecznego wyboru, w której nie ma już żadnego dobrego wyjścia.

Podobnie jak w pierwszym tomie przygód Baśki Zajdy, góralki spod Babiej Góry, tak i tutaj widzimy wiele ciekawych obserwacji obyczajowych, które wypełniają fabułę, wzmacniając prawdopodobieństwo wydarzeń. Istotne jest nie tylko to, kto zabił, ale też jakie sploty okoliczności i jakie cechy charakteru ludzi do tego doprowadziły. Powieść Ireny Małysy skłania do refleksji.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*