Kto czyta, nie błądzi.

Wypalić Chrom

Wypalić Chrom Obálka knihy Wypalić Chrom
Trylogia ciągu
William Gibson, Bruce Sterling
fantastyka, science-fiction
Wydawnictwo MAG
2018
książka, epub, mobi
288

William Gibson to dziś przede wszystkim ikona cyberpunku w literaturze. Zbór opowiadań "Wypalić Chrom" to równoległy świat do tego, który został przedstawiony w kultowej już dziś książce "Neuromancer". W tym zbiorze możemy przeczytać opowiadanie Johnny Mnemonic, na podstawie którego zrealizowano słynny film z Keanu Reevesem w roli głównej. Jeśli ktoś interesuje się fantastycznymi gatunkami, to ten zbiór opowiadań jest dla niego obowiązkową lekturą.

Większość miłośników fantastyki zna film „Johnny Mnemonic”, w którym główną rolę wykreował Keanu Reeves. Bohater filmu przenosi rozmaite dane komputerowe, wgrane do elektronicznie wspomaganego mózgu, za co płacą mu spore pieniądze. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ten film ma swój pierwowzór w opowiadaniu Williama Gibsona. W zbiorze „Wypalić Chrom” znajdziemy także i to opowiadanie.

Cyberpunk to szczególna odmiana fantastyki. Skupia się bowiem na negatywnych konsekwencjach postindustrialnej epoki informatycznej. Aglomeracje miejskie przedstawione przez Gibsona to wizja informatycznego Harlemu, getta rozmaitych wyrzutków społecznych, w których roi się od rozmaitych zdegenerowanych geniuszy. Ludzie w opowiadaniach Gibsona to zwykle pewien margines utalentowanych, ale wyrzuconych na śmietnik cywilizacji. Gdzieś w oddali jest świat bogaty i estetyczny, który jednak jest nie dla wszystkich.

Prekariat przyszłości

„Wypalić Chrom” to wizja mało optymistycznej przyszłości, w której cyfrowa rzeczywistość krzyżuje się ze światem wielkich miast i równie wielkich podejrzanych przedmieść. W której coraz częściej trudno stwierdzić, kiedy kończy się człowiek, a zaczyna maszyna. Postindustrialny świat jest ponury i depresyjny. Ludzie walczą o przeżycie tak jak i dziś w brazylijskich fawelach, ale metody działania kojarzą się z okrutnymi grami komputerowymi. Tyle że tak będzie wyglądać według Gibsona przyszłość.

Dóbr tego świata nie wystarcza dla wszystkich. Większość musi zadowolić się niepewnym losem w cybernetycznej, okrutnej i niemoralnej rzeczywistości. To nie jest wizja świata, którą chcielibyśmy spełnić, ale czytając te opowiadania, zaczynamy się bać, że taka właśnie przyszłość nadchodzi.

Print Friendly, PDF & Email