Autorski przewodnik kulturalny

Moja siostra morduje seryjnie

Moja siostra morduje seryjnie Obálka knihy Moja siostra morduje seryjnie
Oyinkan Braithwaite
thriller
Świat Książki
2020
książka, epub, mobi
224

"Moja siostra morduje seryjnie" to specyficzna powieść, trochę thriller i kryminał, ale też obrazek obyczajowy i satyra. Bohaterką jest pielęgniarka Korede i jej siostra Ayoola, która od czasu do czasu ma nietypowe problemy z mężczyznami. Jak ją zdenerwują, to ich morduje.

Literatura afrykańska nie jest zbyt częstym gościem na europejskim rynku wydawniczym. Jeśli afrykańskie klimaty się w ogóle pojawiają, to zwykle kojarzy się to z zupełnie czym innym niż z zabójczo satyrycznym kryminałem lub raczej thrillerem. Oyinkan Braithwaite napisała książkę, która łączy wodę i ogień. Jest jednocześnie przerażająca i zabawna. “Moja siostra morduje seryjnie” to hit tego lata.

Bohaterką powieści jest Korede, solidna i wykształcona dziewczyna z klasy średniej, która pracuje w szpitalu jako pielęgniarka. Jest profesjonalistką, doceniają ją lekarze i właśnie ma awansować na przełożoną pielęgniarek. Nie jest szczególnie urodziwa, ale jest miła, inteligentna i uczynna. Korede ma siostrę Ayoolę. Młodsza siostra bohaterki jest śliczna i zgrabna. Mężczyźni za nią szaleją. Ponieważ Ayoola również lubi mężczyzn, więc jej życie kręci się wokół kolejnych wielbicieli z jednej strony, a social mediami z drugiej strony. Rozpieszczona młoda kobieta ma jednak pewien problem.

Powieść zaczyna się gdy Korede odbiera telefon od zdenerwowanej siostry. Uświadamia sobie, że to już trzeci chłopak siostry, którego ta pozbyła się w sposób zdecydowany. Nożem. Korede zdaje sobie sprawę, że powinna zawiadomić policję, ale kocha swoją siostrę, więc jedzie uprzątnąć kolejne zwłoki.

“Moja siostra morduje seryjnie” to nie tylko opowieść kryminalna, ale też historia swoistego uwikłania rodzinnego. Temat jest poważny, ale opowiedziany z dużą dozą dystansu i autoironii. Jak się skończy cała historia i jaką rolę odegra w niej pacjent w śpiączce, który powinien umrzeć? Musicie to sami przeczytać. Powieść Oyinkan Braithwaite stała się odkryciem roku 2018 na świecie, wydano ją w trzydziestu krajach. Teraz jest w Polsce.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
9.67 avg. rating (93% score) - 3 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code