Autorski przewodnik kulturalny

Teściowa

Teściowa Obálka knihy Teściowa
Sally Hepworth
Prószyński i S-ka
2020
książka, epub, mobi
392

Bohaterka książki Lucy, poznaje swoja teściową tuż przed ślubem i ma wrażenie, że nie będzie lubianą synową. Diana jest zdystansowana, chłodna i sprawia wrażenie osoby, która będzie problemem w przyszłości. Ale przecież Lucy nie wychodzi za maż za teściową, więc sądzi, że wszystko się jakoś ułoży. Kilka lat później teściowa umiera w tajemniczych okolicznościach. Co się stało?

Teściowa. Kto nigdy nie miał chęci zamordowania teściowej, niech pierwszy rzuci kamieniem. Lucy nie ma ochoty zamordować teściowej, ale od pierwszego spotkania ma wrażenie, że się nie polubią. Diana jest chłodną i zdystansowaną kobietą i nawet nie próbuje udawać sympatii do przyszłej żony syna. Cóż, w końcu Lucy nie wychodzi za Dianę. Jakoś sobie da radę. Mijają lata, bohaterka ma już trójkę dzieci. A stosunki z teściową, choć poprawne, nie należą do przyjacielskich.

„Teściowa” to powieść o specyficznej narracji. Narratorkami są bowiem postacie dramatu. Dzięki temu niektóre wydarzenia czytelnik poznaje z dwóch perspektyw. I widzi, że tak naprawdę nic w życiu nie jest czarne ani białe. Diana Goodwin jest nie tylko żoną, matką i teściową, ale także działaczką organizacji pomagającej imigrantom. Wielu ludzi wiele jej zawdzięcza i Lucy kiedyś zdziwi się jak bardzo Diana jest doceniana i lubiana przez nich.

Narracja powieści jest nielinearna i dlatego już w pierwszych rozdziałach dowiadujemy się, że teściowa Lucy nie żyje, a policja ma wiele wątpliwości związanych z jej śmiercią. O skomplikowanych relacjach w rodzinie Goodwinów dowiadujemy się w miarę czytania. Ta powieść skłania do przemyśleń, bo choć rozgrywa się na drugiej półkuli, opowiada o problemach bardzo życiowych.

Sally Hepworth jest ciekawą australijską pisarką młodego pokolenia, która chwalona jest za szczególny dar opowiadania rzeczywistości z kobiecego punktu widzenia. Jej książki przetłumaczono na piętnaście języków. Ta powieść to doskonała lektura nie tylko na wakacje. I nie tylko dla pań.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
8.50 avg. rating (84% score) - 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code