Kto czyta, nie błądzi.

Głębia

Głębia Obálka knihy Głębia
Nadkomisarz Rędzia
Marek Stelar
kryminał
Filia
2021
książka, epub, mobi
416

Trzeci tom cyklu, którego bohaterem jest szczeciński policjant Tomasz Rędzia. Tym razem pora na finał niebezpiecznej i bardzo groźnej rozgrywki z przestępcami, którzy zagrażają policjantowi, jego rodzinie i znajomej pani prokurator. Po raz kolejny ścigają bohatera wydarzenia z odległej przeszłości.

Powieść „Głębia” to trzecia i najprawdopodobniej ostatnia część cyklu, którego bohaterem jest szczeciński policjant. Jeśli nie czytaliście wcześniejszych książek cyklu, warto nadrobić zaległości. Zaczynając oczywiście od pierwszego tomu. Jednak pomimo ciągłości fabularnej można zacząć lekturę bez znajomości dwóch wcześniejszych powieści. To się rzadko zdarza, bo taki zabieg jest najzwyczajniej w świecie trudny. Trzeba w skrócie zasygnalizować czytelnikowi wydarzenia wcześniejsze, nie zdradzając jednocześnie meandrów akcji.

Tomasz Rędzia podejmuje bardzo niebezpieczną grę z przestępcami, którzy szantażują jego i znajomą panią prokurator, która kiedyś była jego koleżanką szkolną i dziewczyną. Współcześnie zaś współpracowali podczas rozwiązywania spraw kryminalnych, co zresztą jest treścią poprzednich książek tego cyklu. Nadkomisarz przekonuje się, że przestępcy są na tyle zdeterminowani by zagrozić synowi jego koleżanki, a także rodzinie policjanta. Gra robi się śmiertelnie niebezpieczna.

Wielu pisarzy, a także twórców filmów, ucieka obecnie od pewnej części współczesnych realiów. „Głębia” wprost przeciwnie. Podobnie jak dwie wcześniejsze książki rozgrywa się tu i teraz. Jest pandemia, obostrzenia, maseczki i mimo wszystko groźny wirus, o czym sam policjant będzie miał wątpliwą przyjemność sam się przekonać. Według mnie to spory atut tych powieści. Za jakiś czas potencjalny czytelnik książek Marka Stelara dostanie nie tylko świetną i trzymającą w napięciu intrygę kryminalną. Będzie miał także pewnego rodzaju kronikę „czasu zarazy”. Chociaż, rzecz oczywista, to nie pandemia jest główną bohaterką tych historii.

Biorąc pod uwagę, że mniej już zostało dni do końca roku niż minęło ich od początku, sadzę, że bez wielkiego ryzyka mogę pokusić się o ocenę. „Głębia” to moim zdaniem najlepszy polski kryminał tego roku. I jeśli jakieś polskie powieści zasługują na zrealizowanie serialu przez platformę Netflix, to stawiam na cykl Marka Stelara.

Print Friendly, PDF & Email