Autorski przewodnik kulturalny

Druga Szansa

Druga Szansa Obálka knihy Druga Szansa
Katarzyna Berenika Miszczuk
horror, fantastyka
Uroboros
2021
książka, epub, mobi
336

"Druga szansa" to kilkakrotnie już wznawiana powieść znanej i bardzo wszechstronnej autorki. Pierwszy raz książka ukazała się osiem lat temu. Jest to historia Julii, która budzi się w nieznanym sobie otoczeniu, nie pamięta początkowo kim jest i co się stało. Z biegiem czasu dowiaduje się, że jest to ośrodek o nazwie "Druga szansa", w którym leczy się najbardziej trudne przypadki utraty pamięci.

„Druga szansa” po raz pierwszy została wydana w 2013 roku. Autorka powieści należy dziś do znanych autorek o bardzo szerokim spektrum literackich zainteresowań. Napisała cykl powieści fantastycznych, których akcja umiejscowiona jest w alternatywnej Polsce. Jest autorką diabelskich i anielskich przygód Wiktorii – to również literatura w konwencji fantastycznej. Z drugiej strony napisała też świetne kryminały o tematyce łączącej się z jej wyuczonym zawodem. Jest bowiem lekarką. Tu zaś mamy do czynienia z akcją z pogranicza fantastyki i horroru.

Bohaterka powieści ma na imię Julia, ale nie wie tego od początku. Budzi się bowiem w miejscu, którego nie zna i nie pamięta nawet jak ma na imię. Okazuje się, że jest to ośrodek leczenia amnezji. Wkrótce bohaterka poznaje kilka innych osób borykających się z podobnymi problemami. Zaś nad zdrowiem pacjentów czuwa nieco diaboliczna pani psycholog. I szybko się okazuje, że nie wszystko jest takie, jak Julii wydaje się podczas terapii.

W ośrodku się dzieją rzeczy tajemnicze i dziwne. Pojawiają się tajemnicze postaci, które wręcz wydają się duchami. Czy to jest tylko gra wyobraźni chorej dziewczyny? A może to faktycznie nie jest zwyczajny ośrodek leczniczy? Z każdym kolejnym dniem przybywa wątpliwości i zagadek. Zamiast wszystko stawać się jasne, sprawy się komplikują.

Książka „Druga szansa” została zaadaptowana na serial przez platformę streamingową Netflix pod tytułem „Otwórz oczy”. I warto po przeczytaniu książki skonfrontować ja z serialem. Zachęcam też do sięgnięcia po inne książki Katarzyny Bereniki Miszczuk, bo warto. A napisała ich już około trzydziestu.

Print Friendly, PDF & Email