Autorski przewodnik kulturalny

Porachunki bezimiennej pisarki

Porachunki bezimiennej pisarki Obálka knihy Porachunki bezimiennej pisarki
Vani Sarca
Alice Basso
kryminał, komedia
Wydawnictwo kobiece
2021
książka, epub, mobi
336

Silvana Sarca - dla przyjaciół Vani - jest ghostwriterką. Niewiele osób jednak może zaliczyć do swych przyjaciół. Sama jest postacią kontrowersyjną i niespecjalnie towarzyską, ale ma kilka wyjątkowych umiejętności, które powodują, że w pracy ghostwritera jest niezastąpiona. Zdecydowanie płacą jej za mało.

Miłe złego początki – chciałoby się rzec, gdy zaczniemy czytać „Porachunki bezimiennej pisarki”. Bohaterka powieści jest ghostwriterem, czyli osobą piszącą książki. Ghostwriter pisze jednak książki w czyimś imieniu. Czasem to jakiś celebryta, polityk lub nawet pisarz, któremu nie starcza czasu na napisanie kolejnej powieści. Vani Sarca ma pod tym względem wybitne umiejętności. Potrafi się idealnie wczuć w osobowość podmiotu swojej pracy i naśladować styl. Na pewno płacą jej zbyt mało.

„Porachunki bezimiennej pisarki” stanowi pewnego rodzaju koktajl. Znajdziemy w tej powieści wątek uczuciowy, znajdziemy też całkiem interesujący wątek kryminalny. A na deser będzie też zemsta. A zemsta – jak wiadomo – najbardziej smakuje na zimno. Aż się ciśnie na usta cytat z całkiem innej powieści. ale stop, to byłaby zbyt daleko idąca dygresja. W każdym razie Vani Sarca ma ciekawe życie zawodowe. A wydarzenia w tej powieści sprawiają, że ma także interesujące życie prywatne.

Niestety płomienny romans nie zakończy się szczęśliwie. Przynajmniej nie w tym tomie. Za to historia kryminalna będzie pasjonująca i na szczęście skończy się dobrze. A Vani Sarca do swych zainteresowań zawodowych dołączy jeszcze pracę dla policji. Dużym atutem powieści jest też sama bohaterka, która jednocześnie prowadzi narrację pierwszoosobową.

Gdy niecierpliwie przedzieramy się przez kolejne strony książki, towarzyszy nam jedno zasadnicze przeświadczenie. Ze swoimi zdolnościami i osobowością Vani Sarca zarabia zdecydowanie zbyt mało. Nie mogę w recenzji opowiedzieć fabuły książki. Za to mogę potencjalnym czytelnikom zdradzić dwie rzeczy. Za kilka dni ukaże się drugi tom przygód Vani, no i jeszcze to, że pod koniec pierwszej powieści dostanie znaczącą podwyżkę. Miłej lektury.

Print Friendly, PDF & Email