Kto czyta, nie błądzi.

Gorsza

Gorsza Obálka knihy Gorsza
Jarosław Czechowicz
thriller psychologiczny, kryminał
Czarna Owca
2021
książka, epub, mobi
304

Bohaterka powieści prowadzi spokojne i nawet nieco nudne życie. Mieszka w Krakowie i kieruje autobusami komunikacji miejskiej. Jej hobby to motocykl. Wydaje się, że trudno zakłócić takie unormowane życie. Jednak Magda ma nie do końca zabliźnione rany z przeszłości, a przypadkowe spotkanie z osobą z dawnych lat zmienia w jej życiu wszystko.

„Gorsza” to powieść z tezą. A to powoduje, że choć jest dobrze napisana i potrafi przykuć uwagę czytelnika, to z tezą autora nie każdy się zgodzi. A to zapewne spowoduje, że ocena książki może być bardzo różna. Magda – bohaterka powieści – prowadzi dość jednostajne życie. Pracuje w komunikacji miejskiej, prowadzi autobusy, co w naszym kraju nie jest zbyt częste. Mieszka w wygodnym domu w Krakowie i ma równie nietypowe hobby, ma piękny motocykl, chooper, który jest jej ulubioną zabawką.

Samotność była częścią natury Magdy. Pewnie dlatego jej małżeństwo zakończyło się po kilku latach. Prowadzi dość monotonne, ale pasujące jej życie. Jedyną osobą, z którą ma bliższy kontakt jest kolega z dawnych lat o pseudonimie „Gruby”. Jednak pewnego dnia życie Magdy legło w gruzach za sprawą osoby z którą los zetknął ją po wielu latach. Była to jej szkolna prześladowczyni.

Zaskakujące, że po tak wielu latach otworzyć się mogą stare rany, a dawne traumy nie dadzą zasnąć. Magda zaczyna się zastanawiać nad rewanżem. I wspólnie z kolegą przygotowuje się do tego. I w tym miejscu muszę zakończyć informacje o wydarzeniach w powieści. Mimo wszystko, to jest kryminał i nie można zepsuć czytelnikowi elementów zaskoczenia, które go czekają. Książkę czyta się dobrze, narracja jest wartka, zaś postaci skonstruowane wiarygodnie. Więc warto sięgnąć po tę powieść.

„Gorsza” zmusza nas do zastanowienia się nad meandrami ludzkiej psychiki. Jak bardzo wydarzenia z czasów szkolnych mogą wpłynąć na późniejsze życie. Jarosław Czechowicz, autor kilku książek, należący do pokolenia dzisiejszych czterdziestolatków, pokazuje nam w tej powieści jedną z możliwych opcji. Wydarzenia, o jakich opowiada, są prawdopodobne. Ale czy są one efektem dawnej szkolnej historii, czy może raczej związane są z osobowością ludzką? Na ten temat można mieć bardzo różne opinie.

Print Friendly, PDF & Email