Autorski przewodnik kulturalny

Finał sprawy idealnej

Sprawa idealna Obálka knihy Sprawa idealna
serial prawniczy
HBO
2021
serial (piąty sezon)
Christine Baranski, Gary Cole, Rose Leslie, Erica Tazel, Sarah Steele, Delroy Lindo, Mandy Patinkin
Scott Free Productions, King Size Productions, CBS Television Studios

Prawniczka Diane Lockhart zamierza przejść na emeryturę, lecz okazuje się, że znajomy, który zarządzał jej finansami jest twórcą piramidy finansowej. Diane Lockhart jest spłukana, a na dodatek współpracownicy z kancelarii chcą wykorzystać sytuację i zmusić ją do pracy na niższym stanowisku, ponieważ już podpisała rozwiązanie umowy. W tej sytuacji Diane przechodzi do znanej afroamerykańskiej kancelarii prawnej w Chicago. Sezon piąty dzieje się tu i teraz, a więc w drugim roku pandemii, w nowej Ameryce, w której wybory wygrywa Joe Biden, ale którą prezydentura Trumpa nieodwracalnie zmieniła.

Piąty sezon to finał „Sprawy idealnej”, a przynajmniej taką mam nadzieję. Zakończenie serialu jest tak dobitne i symboliczne jednocześnie, a przy tam tak doskonałe, że jakakolwiek próba kontynuacji naprawdę nie miałaby sensu. Warto zdawać sobie sprawę, że serial bardzo mocno ewoluował. Zaczął się jako typowy spin-off „Żony modnej”, jako inteligentny i zdystansowany serial prawniczy rozgrywany w epoce prezydentury Trumpa.

Do trzeciego sezonu rosła liczba aluzji dotyczących rzeczywistości politycznej. Jednak to wciąż był typowy prawniczy tasiemiec, na dodatek coraz słabszy. Przełomem stał się sezon czwarty rozgrywany chwilami w alternatywnej rzeczywistości, w której wybory prezydenckie wygrała Hillary Clinton. Potem zaś pojawiły się elementy satyryczne, które sprowadzały rzeczywistość prawną trumpowskiej Ameryki do absurdu. Przykładem jest tajemnicza notatka 618, która automatycznie uwalnia od wszelkiej winy wszystkich podsądnych, którzy są dostatecznie bogaci.

W sezonie piątym twórcy pokazują Amerykę, w której ludzie przestali ufać systemowi prawnemu. Powstaje obywatelski sąd Hala Wacknera, działający na zapleczu punktu ksero. Na początku rozpatruje drobne konflikty, by po uzyskaniu wsparcia ze strony miliardera Davida Corda zająć się sprawami bardzo poważnymi. Uczciwy i naiwny Wackner nie zdaje sobie sprawy, że stał się marionetką. Na dodatek sądy obywatelskie powstają jak grzyby po deszczu. Okazuje się jednak, że tak naprawdę jest to początek rozpadu. Gdy grupa rolników występuje z wnioskiem o podzielenie stanu Illinois na dwie części na podstawie podrobionego dokumentu, okazuje się, ze nie mają zamiaru pogodzić się z wyrokiem Wacknera. Niczym członkowie grupy „Q Anon” do Kongresu, wdzierają się na biurko sędziego Wacknera. Wymachują amerykańskimi flagami i głoszą rasistowskie i antysemickie hasła.

Zamknięci w magazynku Hal Wackner i pomagająca mu prawniczka Marissa Gold zastanawiają się dlaczego nastąpił taki wybuch nienawiści. Nienawiść jest prosta i rajcuje – mówi Marissa. W pewnym sensie to stanowi symboliczne podsumowanie współczesnego świata, w którym wygrywają populiści, którzy potrafią zarządzać nienawiścią. Finał „Sprawy idealnej” jest więc dość ponurym zakończeniem.

Print Friendly, PDF & Email