Autorski przewodnik kulturalny

Sprawa idealna

Sprawa idealna Obálka knihy Sprawa idealna
serial prawniczy
HBO
2017
serial (5 sezonów )
Robert King, Brooke Kennedy, Jim McKey i inni
Christine Baranski, Rose Leslie, Erica Tazel, Sarah Steele, Cush Jumbo, Delroy Lindo
Scott Free Productions, King Size Productions, CBS Television Studios

Prawniczka Diane Lockhart zamierza przejść na emeryturę, lecz okazuje się, że znajomy, który zarządzał jej finansami jest twórcą piramidy finansowej. Diane Lockhart jest spłukana, a na dodatek współpracownicy z kancelarii chcą wykorzystać sytuację i zmusić ją do pracy na niższym stanowisku, ponieważ już podpisała rozwiązanie umowy. W tej sytuacji prawniczka przechodzi do znanej afroamerykańskiej kancelarii prawnej w Chicago.

Miłośnicy seriali prawniczych zapewne docenią serial „Sprawa idealna”. To tzw. spin-off innego prawniczego serialu – „Żona idealna”. Ta tematyka ma nieustające powodzenie wśród widzów. Nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w Europie. Serial został zrealizowany według najlepszych wzorów. Zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie rośnie. Trzęsieniem ziemi jest wybuch głośnej afery finansowej. W serialu dotknięte są tą aferą dwie osoby, początkująca prawniczka Maia Rindell, która jest córką aferzysty i wybierająca się na emeryturę Diane Lockhart, która w piramidzie finansowej traci wszystkie oszczędności.

Na pewno każdy miłośnik filmów prawniczych doceni błyskotliwe sceny rozgrywające się na rozmaitych salach sądowych. Jednak jest to tylko jeden z wielu seriali prawniczych. A zatem musi być coś więcej, skoro o nim piszę. Ponieważ akcja rozgrywa się podczas prezydentury Donalda Trumpa, który właśnie wygrał wybory, więc polityka jest jednym z ważnych elementów. W skrócie, serial pokazuje jak Ameryka trumpieje w ciągu zaledwie kilku miesięcy od wygranych przez Trumpa wyborów.

Błyskotliwa prawniczka musi zrezygnować z pracy w prokuraturze z powodu antyprezydenckiego tweeta. Prokuratura zatrudnia podejrzanego prawnika, by znalazł haki na kancelarię prawną, która zajmuje się brutalnością policji. Nagle eksplodują zachowania rasistowskie tam, gdzie byśmy się ich nie spodziewali. Władze federalne używają tajnych służb do walki z własnymi obywatelami, którzy nie popierają obecnego prezydenta. Neonaziści stają się siłą, którą władze bardzo intensywnie kokietują i często bronią. Dziwnie znajome.

Przyszłość, czy wyobraźnia

Niestety sprawdza się reguła trzech sezonów. Pierwszy jest bardzo dobry. Drugi dobry, a trzeci znacznie już słabszy. Nie sposób ocenić w pełni sezon czwarty, bo w maju 2020 nadal jest prezentowany przez HBO. Trzeci sezon kończy się jak do domu Diane i jej męża wkraczają uzbrojeni po zęby funkcjonariusze SWAT. Wiadomo już, że rozpoczynający sezon czwarty odcinek pokazuje rozgrywający się w umyśle Diane świat alternatywny, w którym wygrała Hillary Clinton. Okazuje się, że też jest daleki od ideału. Kolejne odcinki pokazują nam jeszcze inną rzeczywistość. Nie wiemy, czy to dalej imaginacja bohaterki, czy nieco dalsza przyszłość. W tym świecie obowiązuje prawo tajemniczej notatki 618, która automatycznie wyklucza jakąkolwiek odpowiedzialność prawną najbogatszych. W czerwcu 2021 rozpoczyna się z przytupem sezon 5. Czy będzie lepszy?

Print Friendly, PDF & Email