Autorski przewodnik kulturalny

Kółko się pani urwało

Kółko się pani urwało Obálka knihy Kółko się pani urwało
Zofia Wilkońska
Jacek Galiński
komedia kryminalna
W.A.B.
2019
książka, epub, mobi
304

Najpierw włamano się do jej mieszkania. Złodzieje nie tylko ukradli pieniądze, biżuterię czy cenne dokumenty, lecz również sprofanowali najcenniejszą pamiątkę po mężu – jego galowy mundur. Policja zabiera się do śledztwa jak pies do jeża, chociaż ślepy wpadłby na to, że wszystkie tropy prowadzą do... [z noty wydawniczej]

W pewnej starej kamienicy na warszawskiej Woli mieszka sobie staruszka. Ta staruszka jest bohaterką powieści Jacka Galińskiego „Kółko się pani urwało”. Skąd tytuł? Pani Zofia ma bowiem taki wózek. Coś pomiędzy wózkiem na zakupy, a chodzikiem dla osób mających trudności w poruszaniu się. Pani Zofii służy on jeszcze do kilku innych celów. Na przykład do skutecznego wywalczenia sobie odpowiedniej ilości przestrzeni w zatłoczonej komunikacji miejskiej lub skarceniu kogoś, kto na to zasługuje. I do wielu innych zastosowań, a od wózka w jakimś momencie oderwało się kółko i trzeba było to naprawić.

Jednak wózek nie jest bohaterem powieści i wbrew tytułowi nie pełni w niej wcale szczególnie istotnej roli. Bohaterką jest staruszka. Jest też narratorką powieści. Jest to osoba, którą dziś określilibyśmy jako nadmiernie asertywna. Ma syna niedołęgę, który rzadko się pojawia i niespecjalnie potrafi jej pomóc w codziennych zmaganiach z problemami. W ogóle rzadko się pojawia. Mąż pani Zofii nie pojawia się w ogóle. A to dlatego, że znikł dwadzieścia lat wcześniej.

Pewnego razu bohaterka wraca do domu i co zastaje? Wyrwane drzwi, splądrowane mieszkanie i sprofanowany mundur jej męża. Czytelnik już na tym etapie żałuje, że pani Zofii nie było w domu i że włamywacz jej nie udusił. Mógłby to być całkiem zgrabny kryminał. Jednak to pani Zofia zaczyna się bawić w detektywa, bo policja wydaje jej się wyjątkowo nieudolna.

Jeśli chcecie sobie poczytać o przygodach koszmarnej staruszki, której przynajmniej parę razy udaje się ujść z życiem, choć wszystkie okoliczności sugerują, że powinno być inaczej, to polecam tę książkę. „Kółko się pani urwało” to wspaniała komedia kryminalna, w której do końca pozostajemy z pewnym niedosytem. Czytając, wciąż mamy nadzieję, że ktoś tę wiedźmę wreszcie ukatrupi.

.

Print Friendly, PDF & Email