Kto czyta, nie błądzi.

Ktoś tak blisko

Ktoś tak blisko Obálka knihy Ktoś tak blisko
Tulpa
Wojciech Wolnicki
kryminał, thriller
Opener
2024
książka, mobi, epub
450

Powieść Wojciecha Wolnickiego "Ktoś tak blisko" to nieoczywisty i zaskakujący thriller kryminalny, który trzyma w napięciu do samego końca. Bohaterem książki jest Jacek Tylek, początkujący literat, ale czy na pewno? A może właściwym bohaterem jest detektyw Robert Kortz? I kim w ogóle jest ten Kortz?

Sam tytuł powieści „Ktoś tak blisko” może sugerować już rozwiązanie. Jednak bez paniki drodzy czytelnicy, niczego wam nie zdradziłem. Będziecie czytać tę książkę z wypiekami na twarzy, aż do ostatniej strony. Wojciech Wolnicki nie jest debiutantem, wcześniej publikował pod pseudonimem W.&W. Gregory. Jeśli nie znacie, to polecam książkę „Uznanie” i drugą pod tytułem „Pętla”.

Kluczową postacią książki „Ktoś tak blisko” jest Mariusz Tylek, znany autor powieści kryminalnych. Nie jest jednak bohaterem powieści, z całkiem prozaicznego powodu – nie żyje. Dwa lata temu stał się ofiarą morderstwa, które było tak spektakularne, że trudno sobie to wyobrazić. Policja nie rozwiązała sprawy. I do dziś nie wiadomo, czy był to mord rytualny, dzieło psychopaty, czy szaleńca. W rocznicę śmierci pisarza po raz drugi już spotyka się grono jego kolegów po piórze oraz jego młodszy brat Jacek, również początkujący literat.

Niestety Jacek słynie ze słabej głowy i dzień po spotkaniu nie potrafi sobie przypomnieć zbyt wielu rzeczy. Tymczasem znika jego partnerka, a na domiar złego w zagadkowy sposób zostaje zamordowana znajoma jego nieżyjącego brata. Wyjątkowo dziwne wydają się też okoliczności kolejnych zbrodni. Sam Jacek Tylek staje się osobą, jak to enigmatycznie się mawia „w kręgu podejrzeń”. I nie ma wyboru, musi spróbować rozwikłać zagadkę. Pomaga mu w tym detektyw Robert Kortz.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że Kortz jest milicjantem, który w tajemniczy sposób z czasów PRL został przeniesiony do współczesności. A na dodatek detektyw jest postacią fikcyjną, wymyśloną przez Jacka Tylka jako bohater jego powstającej dopiero książki. Może nawet kimś, kogo można by określić jako „wymyślonego przyjaciela”, z którym toczy długie rozmowy. A może raczej rodzaj alter ego? Tak, czy inaczej akcja tej książki to niesamowity rollercoaster dla miłośników gatunku. Zdecydowanie polecam.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*