Autorski przewodnik kulturalny

Saturnin

Saturnin Obálka knihy Saturnin
Jakub Małecki
Sine Qua Non
2020
książka, epub, mobi
320

Mały chłopiec ma dziwne imię. Saturnin. Zdrobniale mówią na niego Satek. Jeżdżąc do szkoły autobusem zauważa, że liczba kilometrów na bilecie do szkoły i powrotnym różni się. Wyobraża sobie, że to tam właśnie znika jego tajemniczy i zwykle milczący dziadek. Dwadzieścia lat później młody Saturnin musi się zmierzyć z historią własnej rodziny.

Saturnin to dziwne imię dla chłopca. Być może kiedyś było w modzie, ale w drugiej połowie XX wieku wydaje się dziwaczne. Bohatera zdrobniale więc nazywają Satek. Ma lat trzydzieści, mieszka w Warszawie i pracuje jako przedstawiciel handlowy. Z czasami dzieciństwa łączy się jego wspomnienie, że droga do szkoły i ze szkoły ma różną długość. Było to spowodowane błędem na bilecie. Saturnin wyobrażał sobie, że gdzieś tam kryje się inny świat.

Wyobrażał sobie wówczas, że to tam właśnie znika jego milczący i jakby nieobecny dziadek. Z czasem przestał się tym zajmować. Wybierając życie w wielkim mieście, w pewnym sensie ucieka od problemów swojego dzieciństwa. Od dziwnego dziadka, od matki, która samotnie go wychowywała. od ojca, którego nic nie obchodziło. Życie w Warszawie jest może nudne, ale uwalnia go od całego bagażu własnych problemów i rodzinnej historii. Jednak pewnego dnia musi stawić czoła przeszłości.

Nie jesteśmy odpowiedzialni za wybory, których dokonywali nasi przodkowie, ale musimy pogodzić się z tym, że ich decyzje czasami wpływają na nasze życie. Ta niełatwa prawda dociera do bohatera powoli. Gdy pewnego dnia dziadek znika, a wraz z nim samochód matki, Saturnin wraca do rodzinnej wsi i rozpoczyna poszukiwania dziadka. W raz z matką rusza jego śladem i jednocześnie zagłębia się w przeszłość. Zastanawia się nad własnym dzieciństwem i młodością, próbuje zrozumieć ojca i dziadka. Powieść jest bardzo kameralną w gruncie rzeczy opowieścią. Mówi o tym, co było, ale też o tym, co być mogło.

Jakub Małecki to autor młodego pokolenia wychowanego już i wykształconego w wolnej Polsce. Swą karierę literacką zaczynał od opowiadań publikowanych w „Nowej Fantastyce”. Dziś jest już autorem kilku interesujących powieści.

Print Friendly, PDF & Email