Kto czyta, nie błądzi.

Zmorojewo

Zmorojewo Obálka knihy Zmorojewo
Jakub Żulczyk
fantasy, horror
Agora
2019
książka, mobi, epub
496

"Zmorojewo" to klasyczny schemat walki dobra ze złem. Zło reprezentowane jest przez stwory z piekła rodem - Gangrenę, Martwicę, Strzępowatego. Jednak złem jest również człowiek, który będzie miał do odegrania makabryczną rolę. Po drugiej stronie są tajemniczy mieszkańcy Zmorojewa oraz dwójka nastolatków.

„Zmorojewo” Jakuba Żulczyka nie jest nową pozycją. Po raz pierwszy książka ukazała się w 2011 roku, a w 2019 pojawiło się wznowienie. Ta powieść to fascynująca podróż w głąb ludzkiej psychiki osadzona w mrocznej i niezwykle oryginalnej wizji świata. Skrzyżowanie horroru, dark fantasy oraz psychologicznego thrillera razem tworzą hipnotyzującą opowieść. A zapowiada się na przeciętną historię dla nastolatków.

Żulczyk mistrzowsko konstruuje atmosferę pełną napięcia i niepokoju. Akcja rozpoczyna się w małej mazurskiej wsi, której mieszkańcy skrywają tajemnice i mroczne historie. Głównym bohaterem jest Tytus Grójecki, który przybywa do wsi Głuszce na pozornie nudne wakacje u dziadków. Tu poznaje nastolatkę Ankę, z którą razem wybierają się rowerami do porzuconej chaty w środku lasu. Z tą chatą i jej dawnym mieszkańcem wiążą się dziwne miejscowe legendy. A miejscowi niespecjalnie chcą o nich mówić.

Jednym z najmocniejszych elementów powieści jest jej zdolność do wywołania uczucia dezorientacji i niepewności. Czytelnik wraz z bohaterami zgłębia coraz to bardziej dziwne i przerażające zdarzenia, a granica między rzeczywistością a iluzją staje się coraz bardziej zamazana. A wszystko zaczyna się właśnie od rowerowej wycieczki do lasu. Anka ucieka w panice, a Tytus trafia do tytułowego Zmorojewa.

„Zmorojewo” to powieść, która nie tylko trzyma w napięciu, lecz również skłania do refleksji nad naturą strachu, ludzkich obsesji i granicami percepcji. Ponieważ jest to powieść, która sprawnie łączy różne gatunki literackie, przypadnie do gustu różnym czytelnikom. Jeśli jesteś miłośnikiem mrocznych opowieści o głębokim sensie i psychologicznej głębi, ta książka z pewnością ci się spodoba. Po lekturę pewnie chętnie sięgną nie tylko nastolatkowie, ale ich rodzice.

Print Friendly, PDF & Email