Autorski przewodnik kulturalny

Na linii świata

Na linii świata Obálka knihy Na linii świata
Manuela Gretkowska
fantastyka
Znak Literanova
2017
mobi, epub

Bohaterka jest studentką psychologii, zaś utrzymuje się pracując przed kamerą internetową jako striptizerka (i nie tylko). Jeden z jej klientów, programista w Krzemowej Dolinie, proponuje jej wyjazd do Kalifornii. Ma zostać opiekunką jego autystycznego syna. Dziewczyna jedzie do USA, a tam staje się nie tylko świadkiem, ale i bohaterką zmian, które dokonują się w świecie.

Manuela Gretkowska to pisarka, scenarzystka i felietonistka, ale również działaczka społeczna, założycielka polskiej Partii Kobiet. Jej książki znane są w Polsce od ponad 25 lat. I nie tylko, bo jej książki tłumaczono na pięć języków, w tym rosyjski i francuski.
Najnowsza powieść autorki specyficznie wpisuje się w fantastyczną odmianę nurtu katastroficznego. Wszyscy zapewne pamiętają słynny film z Arnoldem Schwarzeneggerem i hipotezę tego filmu, że maszyny, a ściślej mówiąc komputery zagrożą ludziom. Nie zobaczymy w książce Gretkowskiej scen apokalipsy w takim ujęciu. Jej koniec świata wygląda nieco inaczej.

Bohaterka jest studentką psychologii, dorabia sobie na seksczacie internetowym i tam poznaje informatyka z Doliny Krzemowej. Na jego zaproszenie wyrusza do Stanów Zjednoczonych, by zostać opiekunką autystycznego syna informatyka. Ale los każe stać się jej częścią wydarzeń, które decydują o losach świata. A niebagatelną role mają też do odegrania komputery kwantowe, których rzecz jasna – na szczęście – jeszcze nie ma.
Problemem tej książki jest to, że autorka nie ma zbyt wielkiego pojęcia o informatyce przez co fragmenty związane z pracą informatyka są trochę mało wiarygodne. Co prawda autorka zdaje sobie sprawę z własnej niewiedzy i stara się nie przekraczać pewnego poziomu ogólności i umowności, ale właśnie… staje się to wszystko zbyt umowne. Do tego narracja chwilami się rwie, a charakterystyka postaci nie jest zbyt przekonująca. Na koniec wreszcie okazuje się, że autorka niespecjalnie wie, jak ta wymyślona przez nią apokalipsa ma wyglądać i jak się skończyć.

Print Friendly, PDF & Email