Kto czyta, nie błądzi.

Ciemny Las

Ciemny Las Obálka knihy Ciemny Las
Wspomnienie o przeszłości Ziemi
Cixin Liu
science fiction
Rebis
2017 (2022 dodruk)
książka, mobi, epub
671

Mieszkańcy Ziemi nie mogą otrząsnąć się z szoku po odkryciu, że za czterysta lat czeka ich inwazja kosmitów. Ruch na rzecz Ziemskiej Trisolaris został pokonany, ale obcy dzięki sofonom mają dostęp do wszystkich gromadzonych przez ludzi informacji. Tylko to, co się dzieje w ludzkich umysłach, pozostaje przed nimi ukryte. Staje się to bodźcem dla stworzenia programu Wpatrujących się w Ścianę...[z noty wydawniczej]

Jeśli sięgnęliście po „Ciemny Las” pod wpływem obejrzanego serialu, to pewnie zauważycie, że część fabuły tej książki twórcy serialu już wykorzystali. Stało się tak dlatego, że fabuła książek Cixin Liu obejmuje kilkaset lat, a serial rządzi się nieco innymi prawami. W kolejnych tomach książek z tego cyklu będą się zmieniać bohaterowie indywidualni, bo najważniejszym bohaterem jest ludzkość jako byt zbiorowy.

Cixin Liu wykorzystał w tej powieści hipotezy dotyczące fizyki cząstek kwantowych. Obcy uznali, że ludzkość jest cywilizacją, w której postęp dokonuje się coraz szybciej. Ta akceleracja może spowodować, że gdy istoty z układu trzech słońc przybędą na Ziemię, ludzie będą nad nimi górować technologicznie i mogą ich pokonać. Forpocztą najeźdźców stały się sofony. To świadome superkomputery, zamknięte w pojedynczych protonach. Tak małe cząstki agresorzy mogli wysłać na Ziemię z prędkością bliską prędkości światła. One już są na Ziemi. A najeźdźcy przybędą dopiero za czterysta lat.

Sofony mają kilka zadań do wykonania. Po pierwsze uniemożliwić rozwijanie fizyki kwantowej, zablokować wyniki akceleratorów cząstek elementarnych. I oczywiście podsłuchiwać cywilizację ludzi. To oznacza, że każdy ludzki wynalazek będzie znany obcym. Wydaje się, ze ludzkość skazana jest na klęskę. Powstaje wówczas projekt Wpatrujących się w Ścianę. Najwybitniejsze ludzkie umysły będą pracować nad możliwymi rozwiązaniami kryzysu. Nie będą nikogo informować. Tylko ludzkie myśli są niedostępne dla sofonów.

„Ciemny Las” ma pewne słabości, które zapewne spostrzeże duża grupa czytelników. Otóż autor nie zadał sobie zbyt wiele trudu, by umotywować współpracę wszystkich na świecie rządów, by ocalić cywilizację przed zagładą. Trochę to idealistyczne. Nierealne i chyba najbardziej fantastyczne. Dziś przecież ludzkość mierzy się z największym zagrożeniem cywilizacyjnym od tysięcy lat. Nie musi dojść do inwazji obcych, by zniszczyć Ziemię. Robimy to sobie sami. I co? Czy istnieje jakaś współpraca międzynarodowa wykraczająca poza mądre zjazdy naukowców i polityków? Na których robi się coś więcej niż tylko wygłasza przemówienia?

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*