Autorski przewodnik kulturalny

Siracusa

Siracusa Obálka knihy Siracusa
Delia Ephron
literatura obyczajowa
W.A.B.
2017
książka, epub, mobi
320

Dwa zaprzyjaźnione małżeństwa spędzają wspólnie wakacje. Włoskie krajobrazy, zabytki, pyszne jedzenie, wino. Brzmi jak przepis na urlop idealny? Raczej jak na katastrofę... Taylor skupiona jest na dorastającej córce. Jej mąż Finn wspomina namiętność, która łączyła go z przyjaciółką, Lizzie. Lizzie martwi się kryzysem w swoim małżeństwie. Nie wie, że jej mąż Michael od kilku miesięcy ją zdradza. Burza jest blisko, chociaż żadne z nich się jej jeszcze nie spodziewa... [nota wydawnicza]

Dwie zaprzyjaźnione ze sobą pary Amerykanów spędzają wspólnie wakacje we Włoszech. Taylor i Fin z chorobliwie wstydliwą córką Snow oraz Michael i Elizabeth, najczęściej nazywana Lizzie. Drugie małżeństwo jest bezdzietne. Mała Snow jest zafascynowana przyjacielem rodziców – słynnym pisarzem Michaelem. Małżeństwo Taylor i Finna jest chłodne, dawno już zapomnieli, co to seks. Michael i Lizzie są zmysłowi.

Powieść opowiada kolejne codzienne wakacyjne historie obu małżeństw oraz ich wzajemne relacje. Mimo rozrywkowej atmosfery w relacjach małżonków powietrze jest aż gęste od kłamstwa. Na dodatek Michael ma romans i powoli zaczyna zastanawiać się nad zmianą żony na „nowszy model”. Na dodatek jego kochanka postanawia mu zrobić niespodziankę. Niespodziewanie przyjeżdża do Syrakuz na Sycylię, gdzie akurat przenieśli się Michael z żoną i przyjaciółmi.

Ciekawym zabiegiem jest kolejno oddawanie narracji wszystkim z czworga dorosłych bohaterów. To pozwala czytelnikowi spojrzeć na wydarzenia z różnych punktów widzenia. Jednak całość w konsekwencji jest taką kolejną opowieścią o „problemach pierwszego świata”. Inaczej mówiąc, obserwujemy wakacje ludzi, którzy maja za dużo pieniędzy i za mało rozumu. Ostatecznie, gdy zbliżamy się do końca powieści, nie sposób pozbyć się uczucia rozczarowania.

Nie jest to kryminał, choć ślad wątku kryminalnego się pojawia. Kochanka Michaela – Kathy – zostaje znaleziona na plaży martwa. Spadła z wysokiej skały. Czy to był przypadek? Wcześniej poszła na lody z córką Finna i Taylor. Może ktoś jednak przyczynił się do śmierci dziewczyny? Ten wątek jest jednak słabo zarysowany i niedopracowany. Być może lepiej by było zrobić z tej powieści kryminał?

Print Friendly, PDF & Email