Autorski przewodnik kulturalny

Koszmarne istoty, które spotykasz każdego dnia

Koszmarne istoty, które spotykasz każdego dnia Obálka knihy Koszmarne istoty, które spotykasz każdego dnia
Marco Kubiś
felietony
Flow Books
2017
książka, epub, mobi
304

Koszmarne istoty. Myślałeś, że mieszkają tylko w książkach fantasy i horrorach? Nie mogłeś się bardziej mylić – mieszkają wśród nas, czasem w stercie ubrań zostawionych na krześle, które wykorzystujesz tylko do tego celu, innym razem w nocnej latarni, która mruga, gdy koło niej przechodzisz. Ciekawa pozycja, ksiażka dość popularnego youtubera. [z noty wydawniczej]

Koszmarne istoty kojarzą nam się z horrorami. Z baśniami i fantastyką lub mrocznymi thrillerami. Ale z rzeczywistością? Z codziennością? Nie, gdzież tam. Tymczasem Marco Kubiś większe i mniejsze koszmary z naszego codziennego życia ponazywał, nadał im imiona, oswoił w pewnym sensie. Być może nic to nie zmienia. A może zmienia?

Autor to tzw. youtuber. Nie spodziewajcie się zatem potoczystej płynnej narracji, która was powiedzie melodyjnie przez fabułę, po drodze ukazując postaci zachwycającym językiem scharakteryzowane. Nic z tego. Język jest prosty, choć nie prostacki. Rozdziały są krótkie. Są jednak ciekawe spostrzeżenia i spora dawka codziennego humoru.

W tej książce z pewnością nie znalazły się wszystkie koszmarne istoty, które włóczą się po naszym świecie. Nie wszystkie udało mi się znaleźć, a kilka na wszelki wypadek, w obawie przed zemstą za upublicznianie wizerunku, wolałem pominąć. /…/ Weź coś do pisania. Może to być ołówek, mazak albo ten długopis z logiem firmy, który dostałeś kiedyś przypadkiem i od tamtego czasu zawsze jest gdzieś w pobliżu. Kiedy już się odpowiednio uzbroisz, weź kartkę i narysuj swoją istotę. Pomyśl, kto cię ostatnio odwiedził i czemu jest trochę straszny.

Być może niektorzy stwierdzą, że to książka o niczym, że nic nie wnosi do naszego życia, że autor po prostu napisał o rozmaitych paskudnych rzeczach, które się w życiu przytrafiają. Jednak – drogi czytelniku – jeśli cię ta książka skłoni do własnych przemyśleń, to znaczy, że jednak coś dała. A poza tym jest zabawna. I są fajne rysunki. Dużo.

I pamiętaj, nie ma się czego bać. Chyba.

Print Friendly, PDF & Email