Autorski przewodnik kulturalny

Zadra

Zadra Obálka knihy Zadra
Bernard Gross
Robert Małecki
kryminał, dreszczowiec
Czwarta Strona
2020
książka, epub, mobi
528

Trzeci tom powieści, której bohaterem jest komisarz Bernard Gross, policjant wydziału kryminalnego komendy policji w podtoruńskiej Chełmży. Kto powiedział, że tajemnicze zbrodnie zdarzają się tylko w wielkich metropoliach? Makabryczna zbrodnia kryje tajemnicę inne równie strasznej sprzed lat, choć początkowo wydaje się być dziwnym samobójstwem. W małych miasteczkach upiory przeszłości skrywają się głębiej i trudno je zniszczyć.

Choć „Zadra” to trzeci tom przygód komisarza Bernarda Grossa, to stanowi oddzielną całość i chwała za to autorowi. Coraz częściej bowiem do literatury przedostaje się moda na seriale. Autorzy piszą powieści w sposób typowy dla konstrukcji odcinka serialu. Niczego nie sposób zrozumieć, jeśli nie czyta się od pierwszego tomu. A każdy tom kończy się w pół zdania, niczym kolejny epizod serialowy. A potem musimy czekać rok czasu na kolejny tom. Chwała Robertowi Małeckiemu, że pisze książki, jako książki.

Małecki zadebiutował parę lat temu historią kryminalną, której bohaterem był Marek Brener, toruński dziennikarz. Ważną cechą tej trylogii było mocne umiejscowienie jej w konkretnych realiach, które nie były tylko teatralnymi dekoracjami bez znaczenia. Cykl kryminalnych zagadek rozwiązywanych przez komisarza Bernarda Grossa również jest dobrze osadzony w realiach. To bardzo ważne, jeśli chcemy książkowe postaci traktować poważnie.

„Zadra” to kolejny kryminał, który rozgrywa się w nieco mrocznej atmosferze prowincji, gdzie ludzie mają swoje tajemnice i często wolą umrzeć niż pozwolić, by wyszły na jaw. Gdy policja odkrywa zwłoki w posuniętym stadium rozpadu, wydaje się początkowo, że denat popełnił ekscentryczne samobójstwo, będąc w stanie głębokiej depresji. Jednak dociekliwość Grossa sprawia, że powoli prawda wychodzi na jaw, choć wszyscy uczestnicy tej tragedii kłamią. Nawet denat kłamał, gdy jeszcze żył.

Tajemnicza śmierć ma związek z zaginięciem dwójki studentów przed kilkunastu laty, zaś wiele osób uczestniczących w tej historii pełni role całkiem inne, niż początkowo myślimy.

Print Friendly, PDF & Email