Kto czyta, nie błądzi.

Niebo ze stali

Niebo ze stali Obálka knihy Niebo ze stali
Opowieści z meekhańskiego pogranicza
Robert M. Wegner
fantastyka, fantasy
Powergraph
2012
książka, epub, mobi
624

Wozy wygnanych niegdyś koczowników stanęły u stóp gór, które oddzielają ich od upragnionej wolności. Losy Szóstej Kompanii Górskiej Straży, dziewczyn z wolnego czaardanu i małej dziewczynki z rodu Verdanno zaczynają się splatać… Jest to pełna rozmachu epicka powieść ze świata wielu narodów, języków, wierzeń i egzotycznych kultur. [z noty wydawniczej]

Poznane w dwóch tomach opowiadań postaci teraz pojawiają się w epickiej opowieści o dziejach meekhańskiego pogranicza. Kenneth-lyw-Darawyt wraz ze swoją szóstą kompanią Straży Górskiej zostaje przeniesiony w Olekady, góry na wschodnich rubieżach kraju. Tam też – jak wiemy – działa czaardan Genno Laskkolnyka. Na pierwszym planie pojawiają się Kailean i Daghena, którym kha-dar powierza niebezpieczne zadanie. Przyglądamy się też ludowi Verddano, który od kilkudziesięciu lat żyje w cesarstwie jako uchodźcy. Teraz za sprawą sprzyjających okoliczności chce powrócić na wschodnie stepy okrężną drogą przez Olekady. Ich przewodnikami będą sławne już czerwone szóstki Kennetha.

Losy wszystkich bohaterów splotą się w chwili, gdy tajemnicza siła przeniesie ich do krainy mroku. Z której wyjdą ku swojemu wielkiemu zaskoczeniu w środku bitwy, uratują małą dziewczynkę z plemienia Wozaków i przyczynią się do ich zwycięstwa nad wschodnimi koczownikami. W tej opowieści ludzie będą musieli zmierzyć się z nadprzyrodzonymi i okrutnymi stworzeniami, które przedostają się do ludzkiego świata w nieznanych zamiarach. Jest to opowieść o odwadze, poświęceniu i przyjaźni. Robert M. Wegner szczególnie dobrze radzi sobie w epickich opisach bitew, które są dynamiczne, zaskakujące i nie pozwalają się czytelnikowi nudzić.

Po dwóch tomach dość oddzielnych opowiadań trzeci jest całością na miarę najlepszych wzorców literatury fantasy. Zdecydowanie ten tom skłania do niecierpliwego sięgnięcia po kolejne części opowieści o Meekhamie.

Print Friendly, PDF & Email