Kto czyta, nie błądzi.

Pamięć wszystkich słów

Pamięć wszystkich słów Obálka knihy Pamięć wszystkich słów
Opowieści z meekhańskiego pogranicza
Robert M. Wegner
fantastyka, fantasy
Powergraph
2015
książka, epub, mobi
702

Opowieści z meekhańskiego pogranicza - historie z Północy, Południa, Wschodu i Zachodu składają się na egzotyczną opowieść o światach różnych nacji, języków, wierzeń i magii. Napisana z rozmachem "Pamięć wszystkich słów" zabiera bohaterów na niegościnną pustynię, w niebezpieczne uliczki pełnych przepychu wschodnich miast czy w samo serce wyspy opanowanej przez zwaśnione rody, siedziby miejscowego boga. Pomiędzy zemstą rodową a buntem niewolników, wrzuceni między potęgi rozgrywające swoją partię z Losem, bohaterowie Wegnera muszą wybierać, gdy wydaje się, że nie pozostał już żaden wybór. [z noty wydawniczej]

Po pełnej rozmachu epickiej opowieści o wschodnich rubieżach cesarstwa meekhańskiego „Pamięć wszystkich słów” jest opowieścią bardziej kameralną. Yatech, który przestaje być wojownikiem Issaram zostaje strażnikiem istoty spoza świata ludzi. Deana – jego siostra – również opuszcza swe pustynne plemię. ALtsin, którego już poznaliśmy, przestaje być złodziejem, choć jego umiejętności przeżycia w najtrudniejszych warunkach nieraz ratują go z opresji. Czy ludzie są tylko marionetkami w rękach bogów tego świata? I kim właściwie są bogowie?

To jest czwarty tom „Opowieści z meekhańskiego pogranicza„. Wracamy znów do postaci, które poznaliśmy w tomie drugiem, ale ich przygody są całkiem innego rodzaju. Fabuła pełna jest napięcia i tajemniczości, więc czytelnik zaczyna zastanawiać się nad skomplikowaną konstrukcją świata przedstawionego w tej opowieści. Ciekawie i wielowymiarowo skonstruowane osobowości bohaterów są atutem tej literatury, jednak po poprzednim tomie czegoś nam brakuje. Być może dlatego, że tamte postaci były jednak sympatyczniejsze od bohaterów „Pamięci wszystkich słów”.

Robert M. Wegner tworzy jednak swoje uniwersum w sposób konsekwentny. Wyraźnie to było widoczne w poprzednim tomie, który rozwijał wątki początkowe. Można się zatem spodziewać, że i tym razem pozornie odległe wydarzenia i bohaterowie w jakiś sposób zostaną powiązani fabułą kolejnej powieści.

Print Friendly, PDF & Email