Autorski przewodnik kulturalny

Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ – Południe

Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe Obálka knihy Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe
Opowieści z meekhańskiego pogranicza
Robert M. Wegner
fantastyka, fantasy
Powergraph
2012
książka, epub, mobi
571

Jeśli ktoś sądził, że w polskiej fantasy nie zdarzy się nic poza klasyczną już sago o wiedźminie Geralcie, to po lekturze książek Roberta M. Wegnera musi zmienić zdanie. Pierwszy tom - Północ - Południe to zbiór ośmiu opowiadań. Cztery z nich opowiadają o północnych, a cztery o południowych rubieżach wielkiego imperium. Autor kreuje ciekawe postacie oraz intrygujące wydarzenia, które poznajemy powoli zdzierając zasłonę niedopowiedzeń. Opowiadania mają odrębne fabuły połączone postaciami bohaterów, lecz spoza tych pozornie niepowiązanych historii wyłania się obietnica czegoś więcej.

Północ – Południe

Kenneth-lyw-Darawyt jest młodym oficerem Górskiej Straży. Jego szósta kompania szóstego pułku strzeże północnych rubieży Meekhamu. W czterech opowieściach o północnych rubieżach cesarstwa czytelnik poznaje powoli historię i skomplikowaną rzeczywistość świata, w którym prócz ludzi żyją także inne pokrewne im rasy. W tym świecie istnieje też magia, która niekiedy przejawia swą siłę w zaskakujący sposób.

Kolejne opowiadania przenoszą czytelnika na południowe rubieże cesarstwa, do dziwnej krainy wojowników Issaram, którzy swe twarze muszą zakrywać przed obcymi. Przedstawicielem tego – niezwykle sprawnego w posługiwaniu się bronią białą – plemienia jest Yatech, który wynajmuje się jako strażnik i obrońca pewnego kupca. Ta przygoda kończy się tragicznie, gdy zaczynają rządzić emocje.

Choć o cesarstwie mówi się sporo, to wciąż mamy do czynienia jedynie z rubieżami wielkiego imperium. Poznajemy kolejne tajemnicze wydarzenia i zaczynamy rozumieć, że różne wątki opowiadań składają się w jedną całość. W tych opowiadaniach z północnych i południowych rubieży autor zaledwie tylko sygnalizuje, że z bohaterami spotkamy się jeszcze. Ledwo zaznaczająca się obecność wielkiego Imperium Meehkańskiego jest wciąż tajemnicą.

Można zauważyć pewne podobieństwo. Również Andrzej Sapkowski, pisząc sagę o wiedźminie, pierwszy tom skomponował z pojedynczych opowiadań połączonych osobą bohatera. Wegner przedstawia nam więcej postaci i trudno być pewnym, w którym kierunku zmierza ta interesująca kreacja świata z wielkim imperium i zadziwiającymi ludźmi. Jeszcze nie wiemy nic, ale przeczuwamy, że to początek wielkiej sagi fantasy.

Print Friendly, PDF & Email