Autorski przewodnik kulturalny

Na szkarłatnych morzach

Na szkarłatnych morzach Obálka knihy Na szkarłatnych morzach
Niecni dżentelmeni
Scott Lynch
fantastyka, fantasy
Wydawnictwo MAG
2013
książka, epub, mobi
628

Złodziej i mistrz pozorów – Locke Lamora – oraz jego śmiertelnie niebezpieczny towarzysz - Jean Tannen - porzucają rodzinne miasto Camorra. Trafiają do Tal Verarr i postanawiają okraść bogatego właściciela Wieży Grzechu. Wieża Grzechu to dom gry przewyższający wszystkie inne jaskinie hazardu. Jednak wbrew własnej woli Locke i Jean zostają wplątani w intrygę na najwyższych szczeblach władzy. Archont Tal Verarr zamierza umocnić swą potęgę.

Locke Lamora i jego przyjaciel Jean Tannen muszą opuścić Camorrę. Udają się do Tal Verarr i przygotowują niesłychanie skomplikowaną intrygę, by okraść potężnego właściciela Wieży Grzechu, najsłynniejszej jaskini hazardu. Locke jest mistrzem fachu złodziejskiego, a także genialnym oszustem i kłamcą, a poza tym jest kapłanem Bezimiennego Trzynastego Występnego Strażnika, Ojca Niezbędnych Pretekstów, kultu wywodzącego się z Camorry.

Jean Tannen jest niezwykle niebezpiecznym i sprawnym wojownikiem oraz zabójcą. Nie ma żadnej broni, w której użyciu nie byłby mistrzem. Lecz najsprawniej posługuje się Okrutnymi Siostrzyczkami. Są to dwa toporki, które zwykle nosi przy pasie. Wbrew pozorom jednak Jean nie jest mordercą, choć nikomu nie należy życzyć, by stał się jego wrogiem.

Jednak nadzwyczajne umiejętności obu przyjaciół zwracają uwagę Archonta Tal Verarr. Zamierza on ich wykorzystać w celu umocnienia swej władzy. Wymyślił również bardzo skomplikowaną intrygę i ma zabójcze argumenty, by zmusić bohaterów do współpracy. Aby tego dokonać, muszą na pewien czas stać się piratami. Nie będzie to proste, ponieważ nie odróżniają dziobu okrętu od rufy, a na dodatek Locke często cierpi na chorobę morską. Jak zatem zostanie kapitanem pirackiego brygu?

Tak właśnie zaczyna się kolejna część opowieści łotrzykowskiej w krainie fantasy. Doskonała wciągająca lektura, która w pewnym sensie zaspokaja naszą potrzebę sprawiedliwości, pokazując świat, w którym ci najpotężniejsi jednak mogą przegrać, gdy nierozważnie staną na drodze ludziom odważnym, zdeterminowanym i inteligentnym.

Print Friendly, PDF & Email