Autorski przewodnik kulturalny

Republika złodziei

Republika złodziei Obálka knihy Republika złodziei
Niecni dżentelmeni
Scott Lynch
fantastyka, fantasy
Wydawnictwo MAG
2013
książka, epub, mobi
656

Trzeci tom przygód Locke'a Lamory i Jeana Tannena. Bohaterowie trafiają do Karthainu, w którym mają wykonać pewne zadanie na zlecenie. Fabuła powieści ma dwa zasadnicze i wzajemnie powiązane wątki. Jednym są wspomnienia z przeszłości, gdy adepci świątyni Występnego Wartownika muszą opuścić Camorrę i wcielić się w aktorów trupy wędrownej grających słynną sztukę "Republika złodziei". Wątek współczesny opowiada o skompilowanych intrygach, które czynią Locke z Jeanem na zlecenie pewnej czarodziejki.

Locke umiera. Jean rozpaczliwie szuka medyków, którzy byliby wstanie pomóc jego przyjacielowi, który – jak pamiętamy – został otruty przez archonta Tal Verarr. Niespodziewanie przy łóżku Locke’a pojawia się tajemnicza kobieta o imieniu Cierpliwość. Tylko ona może uratować życie bohatera i czyni to, ale nie ma nic za darmo. Bohaterowie muszą wziąć udział w skomplikowanej intrydze.

Karthain jest miastem-państwem o ustroju republikańskim. Co jakiś czas odbywają się tam wybory, w których rywalizują dwa stronnictwa. Te dwa stronnictwa popierane są również przez magów, którzy jednak nie mogą czarami wpływać na wynik wyborów. Ale mogą zatrudnić Locke’a i Jeana. Jednak drugie stronnictwo zatrudnia dawna ukochaną Locke’a – Sabethę. Ważną częścią fabuły są wspomnienia z czasów młodości bohaterów, które mówią o tym jak Sabetha i Locke zostali kochankami.

Zadziwiające chwilami wydaje się, jak bardzo walka polityczna w tej krainie fantasy bliska jest współczesnym działaniom politycznym, choć w powieści nie ma – rzecz jasna – mediów, ani internetu. Kampania wyborcza opisana w książce pokazuje nieco karykaturalne oblicze polityki. Każe się to zastanowić nam nad tym, jak dalece życie publiczne jest wypadkową manipulacji i oszustw, a w jakim stopniu świadomych decyzji wyborców.

Przeplatające się ze sprawami bieżącymi wspomnienia dotyczą istotnego epizodu z życia gromady ze świątyni Bezimiennego Trzynastego Występnego Wartownika. Albowiem jednym z ich zadań było wcielenie się w aktorów wędrownej trupy aktorskiej i wzięcie udziału w inscenizacji wielkiego dzieła dramatycznego zatytułowanego „Republika złodziei”. A więc Locke to nie tylko złodziej, oszust, ale też i aktor. Kim naprawdę jest Locke? Dowiemy się na samym końcu powieści. Ksiązka warta przeczytania, choć nieco słabsza od poprzednich tomów.

Print Friendly, PDF & Email