Autorski przewodnik kulturalny

To jest wojna

To jest wojna Obálka knihy To jest wojna
Klementyna Suchanow
literatura faktu
Agora
2020
książka, epub, mobi
640

Ta książka opowiada o źródłach tego ciemnego, fundamentalistycznego nurtu, śledzi, kto za nim stoi. Klementyna Suchanow, autorka m.in. głośnej biografii Witolda Gombrowicza, dowodzi, że tu nic nie dzieje się przypadkiem, a kobiece ciała stały się dziś przedmiotem wielkiej politycznej rozgrywki o losy świata. [z noty wydawniczej]

„To jest wojna” – krzyczą demonstranci na manifestacjach Strajku Kobiet. Klementyna Suchanow w swojej książce pokazuje, że tak właśnie jest. Autorka stała się popularna za sprawą zdjęć, które kilka lat temu obiegły internet. Drobna kobieta w czerni przyduszona do ziemi przez zgraję rosłych policjantów szybko stała się symbolem opresyjności państwa niegdyś dumnie zwanego Czwartą Rzecząpospolitą, a dziś kojarzącego się bardziej z PRL Bis.

Mało kto dziś wie, że Klementyna Suchanow jest polonistką i autorką świetnej biografii wybitnego polskiego pisarza Witolda Gombrowicza, że ma doktorat nauk humanistycznych. Wśród prawicowych zwolenników Ordo Iuris, którzy obrzucają ją inwektywami, nie jest to żadna zasługa. Zaś książka „To jest wojna” budzi uzasadnioną wściekłość ultrasów katolickich w Polsce. Nic dziwnego.

Książka ta jest doskonałym przykładem rzetelnego i wnikliwego śledztwa dziennikarskiego. Klementyna Suchanow dociera do faktów, które katolicka konserwatywna prawica konsekwentnie ukrywa od lat. Autorka zaś czarno na białym pokazuje nam nie tylko drogi przepływu idei, ale także pieniędzy.

Kościół to instytucja opresyjna, która wymaga od kobiet podległości mężczyźnie i zgody na zamknięcie w domu. Zawsze będzie przeciw prawom kobiet, bo jego celem jest utrzymanie patriarchalnej konstrukcji społeczeństwa.

Znacznie bardziej szokujące jest jednak to, w jaki sposób kolportowane są owe średniowieczne teorie i przyklejone do nich pieniądze. W jaki sposób dzieje się to, że identyczne argumenty, a nawet słowa w krótkim czasie pojawiają się w odległych miejscach na świecie. Sprawia to wrażenie, że ktoś koordynuje te działania. Klementyna Suchanow udowadnia, że tak jest w istocie. Niegdyś krążył bardzo popularny dowcip o temacie maturalnym w czasach stalinowskich. Temat brzmiał: Kto był najwybitniejszym przywódcą ludzkości i dlaczego Włodzimierz Lenin. Dziś można zażartować: Kto sponsoruje ultrakonserwatywne ruchy religijne na świecie i dlaczego to Rosja. Tylko nie ma się z czego śmiać. To dziś obok książek Tomasza Piątka, najpoważniejsza literatura śledcza.

Print Friendly, PDF & Email