Autorski przewodnik kulturalny

Pułapka

Pułapka Obálka knihy Pułapka
Reykjavik Noir
Lilja Sigurdardóttir
kryminał, dreszczowiec
Wydawnictwo Kobiece
2018
książka, epub, mobi
296

Bohaterka powieści, Sonja prowadziła szczęśliwe życie jako żona i matka. Jednak kiedy wdała się w gorący romans z kobietą, mąż Adam zażądał od niej rozwodu i przejął opiekę nad ich synem Tomasem. Zrozpaczona kobieta potrzebuje pieniędzy, by udowodnić przed sądem, że jest w stanie zająć się dzieckiem. Gdy dostaje propozycję przemytu kokainy za pokaźną sumę gotówki, nie waha się ani przez chwilę. Okazuje się, że zdesperowana matka doskonale sprawdza się w roli przemytniczki i przyjmuje kolejne zlecenia. Nie wie jednak, że ktoś bacznie obserwuje każdy jej ruch. [z noty wydawniczej]

Gdyby przestępstw na Islandii było tyle, ile przeczytałem ostatnio w islandzkich kryminałach, byłaby to najniebezpieczniejsza wyspa na świecie. Na szczęście populacja islandzka może żyć spokojnie. To tylko wyobraźnia autorów. Pułapka to powieść autorki o takim samym nazwisku, jak autorki wcześniej recenzowanych książek. Mogę pokusić się o stwierdzenie, że islandzkie kryminały zajmują się jakimś nurtującym społeczeństwo problemem i pokazują jego najbardziej mroczną stronę.

Pułapka związana jest ze światowym kryzysem bankowym i próbą osądzenia sprawców, którzy beztrosko manipulowali nieswoimi milionami doprowadzając do kryzysu. Jednak początkowo wydaje się, że to tylko wątek poboczny. Zasadnicza akcja związana jest z młodą rozwódką Sonją. Sąd orzeka rozwód z jej winy, ponieważ zdradziła męża. Nie bez znaczenia jest to, że zdradziła go z kobietą. A potem okaże się istotne, że ta kobieta jest jedną z podejrzanych w aferze bankowej.

Ponieważ nie chcę zdradzać szczegółów akcji, wspomnę jeszcze tylko, że Sonja podejmuje się przemytu narkotyków. Nierozważnie podjęta decyzja o pierwszej „przysłudze” wykonanej dla adwokata, który był znajomym jej męża, wciągnęła ją w pułapkę. Sonja chciałaby odzyskać prawa do opieki nad dzieckiem, a z tego powodu nie może mieszkać w socjalnym budynku. Musi mieć wystarczające dochody. Ale to jest pułapka, okazało się, że staje się zakładniczką przestępczego gangu i nie może się uwolnić od kolejnych zleceń.

Bohaterkę zaczyna też obserwować jeden z celników na lotnisku, który nabiera podejrzeń. Zapraszam do lektury.

Print Friendly, PDF & Email