Autorski przewodnik kulturalny

Black Mirror 5

Black Mirror 5 Obálka knihy Black Mirror 5
Black Mirror
fantastyka, thriller, dramat
Netflix
2019
miniserial (3 odcinki)
Charlie Brooker
Andrew Scott, Damson Idris, Miley Cyrus, Angourie Rice, Anthony Mackie, Yahya Abdul-Mateen II, Nicole Beharie
Charlie Brooker, Annabel Jones

Tym razem obejrzymy trzy odcinki. Pierwszy opowiada historię dwóch przyjaciół z młodości. Gdy spotykają się po latach, jeden z nich odkrywa, że ich ulubiona gra sprzed lat została wydana w wersji Virtual Reality. Obaj są zaskoczeni. Druga historia to dramatyczny los młodego człowieka, który zostaje porywaczem. Trzecia - opowiada o nastolatce, która zapatrzona jest w znaną gwiazdę pop.

No nie, znowu Black Mirror! To już piąty sezon? To przecież nie może się udać. Ileż można wymyślać historii, które dzieją się o krok od nas, w niedalekiej przyszłości lub w “prawie teraźniejszości”. Taki serial w końcu stanie się całkiem nudny. Na dodatek nakręcili tylko trzy odcinki? Pewnie nie mieli pomysłu na więcej. A jak jest naprawdę?

Zapewne część widzów poczuje się rozczarowana, ponieważ tym razem idea przewodnia serialu jest nieco inna niż zwykle. W pierwszym odcinku dwaj kumple zagrają w grę online, którą znają od lat. Ale to będzie nowa wersja. Virtual reality w najbardziej ekstremalnej wersji. Wcielają się w parę bohaterów i zamiast walczyć zgodnie ze scenariuszem, uprawiają seks. Stali się może gejami? Czy zdradzili swe kobiety? Czy mogą dalej się spotykać w grze? Sytuacja jest krępująca. Co mają zrobić, jeśli okazuje się, że ten wirtualny seks był seksem życia? Twórcy serialu każą się nam zastanowić nad nieco innym – niż dotychczas – zagrożeniem ze strony nowych technologii. Bohaterowie muszą jakoś rozwiązać ten wstydliwy dla nich obydwu problem.

Odcinek drugi wydaje się sztampowy, choć wciąga nas historia bohatera. Twórcy Black Mirror jako zagrożenie pokazali serwisy społecznościowe, a w zasadzie jeden z nich. Znany wszystkim, choć nazwa w filmie jest całkiem inna? Jednak rozwój akcji nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Bohater dokonuje porwania pracownika korporacji odpowiadającej za aplikację. Jednak dalej sytuacja rozwija się w sposób, którego nikt nie może przewidzieć.

Trzecia część serialu wnosi pewien powiew optymizmu. Tu także jest gadżet technologiczny. Lalka znanej gwiazdy pop wzbogacona o AI, jako przedmiot marzeń młodszych nastolatek. Tym razem jednak technologia odgrywa pozytywną rolę. Jaką? To będzie niespodzianka. Być może w tym świecie, w którym człowiek dokonuje coraz to nowych odkryć i wynalazków, po to by ludzkość mogła sobie zrobić jeszcze większe “kuku”, potrzeba nam odrobiny optymizmu? Moim zdaniem warto obejrzeć.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
10.00 avg. rating (91% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code