Autorski przewodnik kulturalny

Antologia opowiadań nominowanych do Nagrody Zajdla

Antologia opowiadań nominowanych do Nagrody Zajdla Obálka knihy Antologia opowiadań nominowanych do Nagrody Zajdla
publikacje promocyjne Fandomu
Krystyna Chodorowska, Anna Hrycyszyn, Maciej Kaźmierczak, Marta Kisiel
fantastyka
Strona Nagrody Fandomu
2019
pdf, epub, mobi

Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest coroczną nagrodą w dziedzinie fantastyki, przyznawaną przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów literackich. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania. Każdy czytelnik fantastyki może wybrać od jednego do pięciu utworów w każdej kategorii, wydanych w poprzednim roku kalendarzowym. Po pięć utworów, które zbiorą najwięcej głosów, znajdzie się na liście nominacji do Nagrody. [zajdel.art.pl]

Tym razem proponuję coś innego niż zwykle. Po pierwsze jest to ebook istniejący tylko w wersji elektronicznej. Po drugie jest to publikacja darmowa. Miłośnicy fantastyki wiedzą, że od lat przyznawana jest Nagroda imienia Janusza A. Zajdla. Wielu dziś znanych autorów było laureatami nagrody Zajdla, a czasem to właśnie ta nagroda pomogła im wypłynąć na szersze wody.

W kategorii opowiadań nominowanych zostało sześć opowiadań. Dwa z nich napisała Krystyna Chodorowska. Jedno z nich mieści się w konwencji steampunku, lecz znacznie ciekawsze jest to, które nawiązuje do szkockich legend rybackich. Bardzo ciekawe wydało mi się też opowiadanie Anny Hrycyszyn „Detektyw Fiks i sprawa mechanicznego skafandra”. To steampunkowe opowiadanie, którego akcja rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości, w której para spełnia taką role, jak w naszym świecie elektryczność. Turpistyczne i mroczne opowiadanie Macieja Kaźmierczaka nie przypadło mi do gustu, ale wiem, że są miłośnicy takiej prozy. Na koniec perełka. „Pierwsze słowo” Marty Kisiel. Ta autorka zawsze potrafi zaskoczyć czytelnika. Jeśli ktoś liczyłby na atmosferę podobną jak w Dożywociu, czy Sile niższej, to się zdziwi. Opowiadanie pozornie niewinne, oszczędne w środkach przekazu, a na swój sposób przerażające.

A oto linki, tam można znaleźć opowiadania nominowane do nagrody Zajdla:
Strona o nagrodach im. Janusza A. Zajdla
Cyfranek

Print Friendly, PDF & Email