Kto czyta, nie błądzi.

Klub samotnych serc

Klub samotnych serc Obálka knihy Klub samotnych serc
Konrad Simonsen
Liselotte Hammer, Søren Hammer
kryminał
Word Audio Publishing International
2022
epub, mobi

Kolejny tom cyklu o Kon radzie Simonsenie. Szef kopenhaskiego wydziału zabójstw wraca w niepełnym wymiarze pracy po przebytym zawale. Zajmuje się śledztwem o niskim priorytecie. Jednak śmierć listonosza kryje w sobie więcej zagadek, niż ktokolwiek się mógł spodziewać.

„Klub samotnych serc” to dość mylący tytuł. Od serca – co prawda – się powieść zaczyna, bo szef kopenhaskiego wydziału zabójstw wraca do pracy po zawale. Zgodnie z zaleceniami lekarza może pracować tylko w niepełnym wymiarze. Wszyscy tego pilnują. Szefowa, jego partnerka o ksywce Hrabianka, a także wszyscy współpracownicy. Aby się wdrożyć, ma rozwiązać sprawę o stosunkowo niskim priorytecie.

Simonsen przygląda się śmierci listonosza, który przeszedł na katolicyzm. Okazuje się, że to będzie miało znaczenie dla rozwoju akcji. Wszelkie analizy prowadzą do wniosku, że listonosz nieszczęśliwie spadł ze schodów i skręcił sobie kark. Przypadkowo odkryto jednak strych nad mieszkaniem zmarłego, a tam kilkanaście ogromnych, powiększonych zdjęć Angielki, która zaginęła wiele lat wcześniej. Sytuacja się zmieniła.

Simonsen zaczyna szperać intensywnie w przeszłości listonosza. Gdy ten był w szkole średniej, należał do grupy outsiderów i klasowych wyrzutków, którzy założyli własną paczkę i wybrali sobie nazwę „klub samotnych serc”. Dalsze śledztwo prowadzi to zaskakujących wniosków. Z jednoosobowego dochodzenia rekonwalescenta, zmienia się w rozbudowane śledztwo sięgające aż do Anglii i Szwecji.

Cykl kryminałów rodzeństwa Liselotte i Sørena Hammerów to fascynująca lektura. Nie tylko dlatego, że potrafią konstruować zagadkowe kryminalne fabuły. Wydarzenia zawsze osadzone są mocno w konkretnej rzeczywistości. Zawsze też znajdziemy sporą porcję informacji o okolicznościach fikcyjnej akcji. Świat Simonsena nie jest sztuczną dekoracją z papier-mâché.

Print Friendly, PDF & Email