Autorski przewodnik kulturalny

Histeryczki

Histeryczki Obálka knihy Histeryczki
Roxane Gay
literatura obyczajowa
Poradnia K
2018
książka, epub, mobi
280

Zbiór opowiadań, na który składają się różne historie kobiet: przegranych, szalonych, matek, sióstr, oscylujące wokół tematów miłości, przemocy, skomplikowanych międzyludzkich relacji. Nieprzewidywalne, odważne i niepozbawione pikanterii. [z noty wydawniczej]

Gd sięgniemy po „Histeryczki”, naszym pierwszym odczuciem będzie zdziwienie. Jednak szybko zrozumiemy ironię tego tytułu. Przecież od czasów starożytnych aż do Freuda wszelkie dolegliwości kobiet tłumaczono histerią. Sam ojciec psychoanalizy wysnuł nawet idiotyczną teorię „zazdrości o penisa”. Na tym się jednak nie kończyło. Histeryczka to była etykieta i piętno zarazem.

„Histeryczki” to zbiór opowiadań o doświadczeniach i przeżyciach kobiet. Bohaterki są bardzo różne, wywodzą się z bardzo różnych środowisk społecznych, różnych klas, dysponują różnym wykształceniem, mają rozmaite kolory skóry. Łączy je jedna wspólna cecha. Są kobietami, które samym swoim istnieniem burzą zastany porządek rzeczy,lamią społeczne tabu. Te kobiety w opowiadaniach Roxane Gay są podmiotami, mają prawo głosu i opowiadają nam swoje historie.

Miłość, nienawiść, skomplikowane relacje, przemoc i wyzwolenie. Autorka prowokuje do zadawania pytań, do chwili zadumy nad losem jej bohaterek, zaś jej krótkie opowiadania pozostają w naszej pamięci. Nietrudno się zorientować, jakie są poglądy autorki, ale też nie sposób zadać kłam jej historiom. Porównując je do muzyki, moglibyśmy rzec, że są jak krótkie, ale przejmujące etiudy.

Histeryczka to ofiara patriarchalnego społeczeństwa, które często przypisuje szaleństwo kobietom, które łamią konwencje, które chcą się wyrwać ze skostniałego gorsetu obyczajowej niewoli. Bohaterki opowiadań Roxane Gay pasują doskonale do tego stereotypu. Zapewne wiele z nich, żyjąc w dawnych czasach mogłoby skończyć na stosie lub w najlepszym razie w zamkniętych szpitalach psychiatrycznych. Dziś mają szansę walczyć o uznanie swej narracji.

Print Friendly, PDF & Email