Autorski przewodnik kulturalny

Chórzystki

Chórzystki Obálka knihy Chórzystki
Jennifer Ryan
powieść obyczajowa
Czarna Owca
2017
książka, epub, mobi
480

Opowieść o tym, jak świat się zmienił w wyniku wojny. Anglia w przeciwieństwie do Polski nie była pod okupacją, lecz wojna również odcisnęła swoje piętno na ludziach. Akcja powieści zaczyna się od ogłoszenia pastora w niewielkiej miejscowości. Stwierdza ono, że zawiesza działalność chóru, ponieważ mężczyźni poszli na wojnę. Jednak wydarzenia potoczyły się całkiem inaczej, niż wyobrażał sobie pastor. To także opowieść o tym, jak wojna wpłynęła na zmianę obyczajowości.

“Chórzystki” to ciekawa powieść obyczajowa o czasach II Wojny Światowej została napisana w formie pamiętników lub listów osób biorących udział w wydarzeniach. Dzięki temu czytelnik poznaje różne punkty widzenia. Inaczej na świat patrzy mała Czeszka żydowskiego pochodzenia, która znalazła ratunek w Anglii i nie zna zbyt dobrze angielskiego, a inaczej nieco od niej starsza córka miejscowego dziedzica. Poznajemy dość bulwersującą intrygę opowiedzianą przez lokalną akuszerkę w listach do siostry. A także pamiętnik wdowy, której syn właśnie wyruszył na wojnę.

Anglia nie przeżyła okupacji, ale codziennością jest obawa przed nalotami, alarmy przeciwlotnicze, a w końcu bombardowania. Opowieść zaczyna się po wybuchu wojny, więc bohaterki powieści przeżywają nie tylko powołanie mężczyzn do wojska, ale też późniejszy ich powrót po pierwszej klęsce pod Dunkierką. Powszechne jest poczucie zagrożenia i obawa przed inwazją niemiecką. Zagrożenie wydaje się bardzo realne.

Ale nawet w czasie wojny ludzkie sprawy, przeżycia i emocje się nie zmieniają. Za to w wyniku wojny zmienia się styl życia. Druga Wojna Światowa w bardzo istotny sposób przyczyniła się do emancypacji kobiet i początek tego procesu doskonale przedstawiony jest w książce. Pierwszym sygnałem jest sprzeciw kobiet wobec rozwiązania chóru przez pastora. Okazuje się, że brak męskich głosów wcale nie musi być przeszkodą i kobiety mogą stworzyć żeński chór.

Pomimo dramatycznych często wydarzeń, ta powieść zawiera w sobie wiele optymizmu. Młodsze bohaterki powieści muszą się zmierzyć z nową rzeczywistością, w której kobieta nie jest już tylko ładnym dodatkiem do męskiego świata. Bohaterki zaczynają sobie zdawać sprawę z tego, iż świat się zmienia, a one w tym świecie mogą też mieć znaczenie.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
8.00 avg. rating (81% score) - 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code