Autorski przewodnik kulturalny

Lalki

Lalki Obálka knihy Lalki
James Carol
kryminał, thriller
Wydawnictwo Naukowe PWN
2014
książka, epub, mobi
344

Cztery ofiary, cztery młode kobiety, a każda z nich po okrutnych torturach i lobotomii. Żadna z nich nie jest w stanie powiedzieć policji, kto był jej oprawcą, żadna nie może prowadzić normalnego życia. Są jak lalki, którymi ktoś się pobawił, a następnie wyrzucił. Przed Jeffersonem Winterem, byłym agentem FBI, a obecnie ekspertem do wynajęcia, stoi trudne zadanie. Akcja mrożącej krew w żyłach powieści rozgrywa się w północnym Londynie.

Śledztwo profilera Jeffersona Wintera

Idzie jesień. Wieczory coraz dłuższe, więc może coś przeczytać? Na pewno warto sięgnąć po książkę “Lalki”. Jest to doskonały thriller Jamesa Carola, który bez wątpienia wypełni Wam parę jesiennych wieczorów. Główny bohater to były agent FBI, obecnie wolny strzelec. Jest ekspertem kryminalistycznym, tzw. profilerem. O jego konsultacje tym razem poprosił angielski Scotland Yard.

Jefferson Winter jest nie tylko wybitnym specjalistą od seryjnych morderców, ale też synem seryjnego zabójcy. Tego dowiadujemy się już na samym początku powieści. Kilkakrotnie pojawia się ten motyw, ale sprawia wrażenie odrobinę sztuczne. Tak jakby autor za wszelką cenę chciał swojemu bohaterowi dać jakiś indywidualny balast psychologiczny. A tymczasem nie jest to wcale potrzebne. Winter jest bowiem bardzo inteligentną osobą, ale jest raczej introwertyczny i ma pewne problemy w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi, jeśli nie wiąże się to z jego pracą. Podobnie jak bohater znanego serialu “Mentalista” wybiega myślami dalej niż inni, często nie wyjaśnia swych decyzji, co pozostałych policjantów deprymuje.

Lalki

W Londynie Winter musi rozwikłać zagadkę kolejnych zbrodni popełnianych na młodych kobietach. Każda z nich była torturowana w sposób bardzo bolesny i okrutny, a na koniec zbrodniarz dokonywał lobotomii. Ofiary stawały się “warzywami”, które nigdy do końca życia nie będą w żaden sposób samodzielne w czymkolwiek.

Najciekawsze w powieści jest poznawanie kolejnych tajemnic, które powoli i nieuchronnie prowadzą do zbrodniarza. Ale czy umiejętności Wintera wystarczą, by uratować dwie ostatnie ofiary? Przestępca zmienia modus operandi i nagle okazuje się, że już nie dni, ale godziny mogą pozostać do momentu, gdy ofiary zostaną bezpowrotnie okaleczone. Emocjonująca akcja i wartka narracja powodują, że trudno oderwać się od lektury.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
8.00 avg. rating (81% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code