Autorski przewodnik kulturalny

Hiacynt

Hiacynt Obálka knihy Hiacynt
kryminał
Netflix
2021
film
Piotr Domalewski
Tomasz Ziętek, Mirosław Zbrojewicz, Marek Kalita, Agnieszka Suchora, Tomasz Schuchardt, Hubert Miłkowski
Joanna Szymańska

"Hiacynt" to film w klimacie lat osiemdziesiątych, kryminalna historia śledztwa prowadzonego w sprawie seryjnego mordercy gejów. Głównym bohaterem młody policjant Robert, który poważnie traktuje śledztwo i wpada na trop groźnego przestępcy. Tymczasem jego przełożeni chcą tylko szybko zamknąć sprawę.

Dziś prawie każdy wie o prowadzonej w latach osiemdziesiątych operacji „Hiacynt”, która wymierzona była w środowisko homoseksualnych mężczyzn i łączyła się z upokarzającymi przesłuchaniami, aresztowaniami i zmuszaniem do podpisywania zobowiązań o współpracy. To była jedna z najbardziej podłych akcji prowadzonych przez Służbę Bezpieczeństwa. Jednak film tylko się nieco ociera o właściwe kulisy tej operacji, a skupia się na wątku „mordercy gejów” inspirowanym autentycznymi wydarzeniami w Łodzi.

Robert, młody milicjant, który poważnie traktuje swoja pracę, nie jest zadowolony, że jego przełożeni zbyt skwapliwie zamykają śledztwo w sprawie morderstwa. Zaczyna drążyć temat samodzielnie. Przypadkowo spotyka studenta Arka, którego zamierza uczynić swoim informatorem. Szybko okazuje się, że w sprawę zamieszanych jest wielu ludzi. A dalsze działania stają się niebezpieczne.

Zaletą filmu jest realistyczne przedstawienie Polski u schyłku realnego socjalizmu. Nieco duszna i depresyjna atmosfera trochę przypominająca kryminał noir. Bohater jest synem wysoko postawionego oficera, jego narzeczona również pracuje w milicji. Dzięki koneksjom mają dostęp do luksusowych gadżetów z zachodu. W filmie trudno znaleźć sympatyczne postaci. Nawet główny bohater zaczyna budzić sympatię widza dopiero w drugiej części filmu. Akcja zaś prowadzona jest trochę niemrawo. Jest więc „Hiacynt” filmem średnim.

Zapewne młodzi widzowie docenią walory filmu. Seans filmowy jest wycieczką w przeszłość, która bardzo realistycznie ukazuje czasy PRL. Tomasz Ziętek rolę młodego milicjanta zagrał doskonale. Mocnym akcentem jest też doskonale dobrana muzyka z epoki. Podsumowując, jednak warto obejrzeć.

Print Friendly, PDF & Email