Autorski przewodnik kulturalny

The Unforgivable

Niewybaczalne (The Unforgivable) Obálka knihy Niewybaczalne (The Unforgivable)
dramat
Netflix
2021
film
Nora Fingscheidt
Sandra Bullock, Aisling Franciosi, Richard Thomas, Jon Bernthal
Sandra Bullock, Veronica Ferres,

Była więźniarka, na zwolnieniu warunkowym z mozołem próbuje wrócić do życia na wolności. Nie jest to łatwe po dwudziestu latach za zabójstwo. Pracuje i desperacko poszukuje młodszej siostry, której jedyną opiekunką była kiedyś.

„The Unforgivable” to po polsku „Niewybaczalne” – podaję oryginalny tytuł, by film nie pomylił się z polską powieścią pod tym samym tytułem. Sandra Bullock zagrała w tym obrazie główną rolę, ale również wyprodukowała ten film. Czy to staje się normą, że starsi aktorzy, żeby zagrać dobrą rolę muszą sami zrealizować taki film? Ruth Slater to jedna z lepszych kreacji Sandry Bullock, która przeważnie kojarzy się z filmami akcji, a przede wszystkim z serią „Niebezpieczna prędkość”.

Bohaterka wychodzi na zwolnienie warunkowe po dwudziestu latach w wiezieniu. Z urywków wspomnień dowiadujemy się, że sama opiekowała się dużo młodszą siostrą, po śmierci rodziców. Dom był zadłużony i bank uzyskał nakaz eksmisji. Podczas tej czynności zginął lokalny szeryf. Ruth trafiła do więzienia, a jej młodsza siostra została adoptowana. Sąd zakazał Ruth kontaktu.

Po wyjściu z więzienia bohaterka usiłuje powoli wrócić do zwyczajnego życia, co przy jej zarobkach jest praktycznie niemożliwe. Mieszka w hostelu, pracuje w dwóch miejscach i jednocześnie próbuje dowiedzieć się, co dzieje się z jej siostrą. To nie jest proste, bo nikt nie chce jej pomóc. To jest niełatwy film. Nie obejrzysz go z przyjemnością. Bohaterka nie jest miłą osobą w potocznym znaczeniu tego słowa. Nie ma zbyt wysokich kompetencji komunikacyjnych. Jest niewykształcona.

„The Unforgivable” to historia, która pokazuje jak niełatwo wrócić do normalnego życia. Pokazuje też, że zbyt łatwo za to ocenia się ludzi. I że prawda nie zawsze leży po środku.

Print Friendly, PDF & Email