Kto czyta, nie błądzi.

Dom stu szeptów

Dom stu szeptów Obálka knihy Dom stu szeptów
Graham Masterton
horror
Albatros
2021
książka, epub, mobi
352

Były naczelnik więzienia mieszka w starym domu nieopodal zakładu karnego Dartmoore, w którym pracował. Gdy umiera, przyjeżdżają synowie z rodzinami i córka, by zająć się pogrzebem i zakończyć sprawy ojca. Nikt z nich nie chce zamieszkać w ponurym domostwie. Gdy okazuje się, że testament przewiduje wspólne zarządzanie domem, mają dość. Chcą wyjechać, ale wtedy znika syn jednego z braci.

Tytułowy „Dom stu szeptów” to ponura stara budowla mieszcząca się nieopodal zakładu karnego Dartmoore. Allhallows Hall to stara rezydencja w stylu Tudorów, ktora w zwyczajnym świecie kojarzyłaby się co najwyżej ze stęchlizną i wilgocią. Masterton ma jednak niezwykły dar. Potrafi opowiadać o zwyczajnych sprawach w taki sposób, że wywołuje dreszcze u czytelników. A co dopiero dzieje się, gdy zaczyna opowiadać o rzeczach strasznych?

Bracia Martin i Rob oraz ich siostra Grace przybywają do ponurego domiszcza na wieść o śmierci ojca. Mają nadzieję szybko załatwić formalności pogrzebowe, zaś sprzedaż posiadłości zlecić kancelarii prawnej. Nie lubią tego domu, więc wszyscy chcą szybko wrócić do swego spokojnego brytyjskiego stylu życia. Czeka ich jednak niespodzianka. Ojciec ustanowił fundację w celu zarządzania posiadłością, a dom ma odziedziczyć syn Roba.

Rodzeństwo dość zgodnie nie chce się pogodzić z taką opcją. Nie stać ich, by przez następnych kilkanaście lat ponosić koszty utrzymania posiadłości. Zamierzają zaskarżyć testament. Gdy chcą wyjechać z posiadłości okazuje się, że pięcioletni Timmy, syn Roba i wnuk zmarłego, zaginął. Podczas poszukiwań na strychu znajdują się walizki z rzeczami, które należały do więźniów zakładu, w którym stary Herbert Russel był naczelnikiem. Na domiar złego policja, przetrząsająca okoliczne wrzosowiska, nie może znaleźć nawet najmniejszego śladu Timmiego.

W domu dzieją się dziwne i straszne rzeczy, zaczyna się od tajemniczych szeptów i głosów, czasem słychać płacz dziecka. A im dłużej toczy się opowieść, tym straszniej się robi. Masterton potrafi być przerażająco skuteczny w przerażaniu czytelników. Powieść „Dom stu szeptów” trzyma w napięciu do samego końca. Przerażający jest nawet ostatni akapit.

Print Friendly, PDF & Email